Magazyn Biogo - kiedy kończy się woda - zmieniajzbiogo.pl

Susza – kiedy kończy się woda

Porady

Z roku na rok Polska ma coraz większe problemy z ilością wody. Przez bardzo łagodne, bezśnieżne zimy, długie, upalne lata oraz małą ilość opadów, nasz kraj po raz kolejny jest zmuszony zmierzyć się z suszą. Wielu twierdzi, że będzie największa od lat. Są jednak sposoby, żeby z nią walczyć! Oprócz zmian systemowych, które musi w kolejnych latach musie się podjąć rząd, małe gesty również mają znaczenie. Zbieranie deszczówki, oszczędzanie wody - to wszystko możesz zrobić już dziś.

Susza – z czego wynika?

Powodów coraz częstszych i bardziej intensywnych susz jest wiele. Przede wszystkim odpowiedzialne są za to zmiany klimatu, które podnoszą średnią roczną temperatur o parę stopni oraz łagodne zimy bez śniegu. Z tego powodu znika nam jedno istotne źródło – topniejący śnieg. Równie ważną przyczyną jest niedostateczna ilość zbiorników retencyjnych, czyli sztucznych akwenów tworzonych po to, by zbierały wodę opadową, która może być wykorzystana do wyrównywania braków oraz w przemyśle. Niestety jedynie 6,5% wód opadowych jest zatrzymywana. Dla porównania, w niektórych państwach europejskich wartość wynosi nawet 40%.

Magazyn Biogo - przyczyny suszy - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - zagrożenia ocieplenia klimatu - zmieniajzbiogo.pl

Brak opadów – czym nam to grozi?

Niestety, za ciepłe, słoneczne i bezchmurne lato przyjdzie nam zapłacić. I to nie za dziesiątki lat, ale jeszcze w tym roku. Przez suszę ucierpią plony, które będą mniej obfite, co doprowadzi do podniesienia cen warzyw i owoców nawet o 5%. Co więcej, przyczyni się ona do powolnej, ale zdecydowanej degradacji gleby, która skutkuje pustynnieniem krajobrazu. Równie dużym zagrożeniem są pożary, które przy suszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko, trawiąc hektary lasów, zabierając nam nie tylko piękno natury, ale również dom i życie wielu gatunków zwierząt.

Jak możemy walczyć z suszą?

Na jednego mieszkańca Polski przypada ok. 100 m3 wody na cały rok. To parę razy mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Trzeba ją więc oszczędzać i używać z rozwagą. Jak zawsze – małe zmiany mają znaczenie. Pamiętajcie, by zakręcać wodę, gdy myjecie zęby i brać szybkie prysznice. Błahy na pozór wybór pomiędzy dużym a małym guzikiem na spłuczce ma również znaczenie. Używając wyłącznie mniejszego zużywamy dwa razy mniej wody.

Magazyn Biogo - walka z suszą - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - sposoby na pozyskanie wody - zmieniajzbiogo.pl

W okresie zwiększonej mobilizacji, a taką mamy obecnie, warto zapomnieć o koszeniu trawy w ogrodzie. Jeżeli mieszkacie w bloku, spróbujcie zainterweniować u władz spółdzielni i przekonać ich, że równy trawnik przed klatką nie jest teraz priorytetem. Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest stworzyć swój własny zbiornik retencyjny czyli deszczówkę. Pozyskana w ten sposób woda może posłużyć do podlewania ogrodu albo roślin domowych.

Co dalej?

Eksperci twierdzą, że w tym roku od suszy uratowałyby nas 2 miesiące regularnych, delikatnych opadów. Z prognoz wiemy, że tak się raczej nie stanie. Tegoroczną suszę na pewno przetrwamy, tak samo jak poprzednią. Najprawdopodobniej czekają nas kolejne i właśnie to powinno budzić nasz sprzeciw. Oszczędzanie wody w 2020 jest ważne, ale jeżeli jako naród nie zmienimy naszego stosunku do ekologii, to te działania będą jedynie kroplą w ogromnym morzu potrzeb.

Magazyn Biogo - bardziej ekologiczne podejście - zmieniajzbiogo.pl

Podziel się