We współczesnym świecie promowany jest ciągły rozwój. Media społecznościowe bombardują nas treściami, które zachęcają do spróbowania, przeczytania i obejrzenia nowych rzeczy. Produktywność i ilość odhaczonych zadań na liście stała się dla niektórych wyznacznikiem wartości człowieka. A jakby tak zwolnić?
W latach 90tych z inicjatywy Geira Berthelsena powstał Światowy Instytut Powolności, który zaczął promować idee zupełnie przeciwne do zachodniej kultury, zachłyśniętej możliwościami tworzenia coraz to nowszych „fast” inicjatyw. Postulował, że należy zwolnić i spojrzeć na swoje życie z trochę innej perspektywy. Zrewidować co jest dla nas najważniejsze i co daje prawdziwą radość i satysfakcję. Dzięki niemu, miliony ludzi na świecie już od dwudziestu lat próbuje w sposób świadomy przystanąć w biegu i docenić małe rzeczy.
Slow life można zaaplikować to praktycznie każdej dziedziny życia. Jedzenie, podróże, relaks, rodzicielstwo. Najważniejszym założeniem jest po prostu, by robić rzeczy świadomie. Zwrócić uwagę na mijane budynku w drodze do pracy, zauważyć co się ma na talerzu i jak smakuje każdy składnik osobno. Bez większego pośpiechu, bez multitaskingu. Żyć tak, by kładąc się do łóżka, mieć czystą głowę. Bez huczących informacji, które cały dzień oglądałeś w telewizji i czytałeś w Internecie, które sprawią, że nie zaśniesz przez godzinę od położenia.
Nieważne czy ciepło porannego słońca spotykasz przed swoim domem na wsi, czy na balkonie wieżowca. Zawsze warto przystanąć w biegu, wziąć głęboki oddech i docenić to, co jest wokół. Nie potrzeba wiele, wystarczą małe rzeczy.
Wielu z nas myśli, że slow life jest dla ludzi bez obowiązków. Że jedynie osoba z dużą ilością niespożytkowanego czasu jest w stanie cieszyć się z jego praktykowania. Nie jest to jednak prawda! Zwolnić i włączyć świadomość można zawsze, pytanie tylko czy tego chcesz.
We współczesnym świecie czujemy presję bycia dobrym pracownikiem, uważnym rodzicem, otwartym przyjacielem. Do tego dom musi błyszczeć i od czasu do czasu należy dać znać znajomym w social mediach co u nas nowego. To dużo jak na jedną osobę, dlatego warto ustalić priorytety. Może da się zrezygnować w paru aktywności albo podzielić się pewnymi obowiązkami z partnerem lub dziećmi.
Dobrym pomysłem mogą być też rzeczy nie do końca materialne. Znając zainteresowania osoby, dla której przygotowujemy prezent, jako upominek możemy podarować miło spędzony czas. Bilet do kina, na koncert albo voucher na masaż – opcji jest naprawdę wiele! Bo może nie da się tego postawić na półce albo na siebie założyć, ale wspomnienia i poświęcony czas często znaczą znacznie więcej.
Zrób eksperyment. Odinstaluj na tydzień wszystkie aplikacje mediów społecznościowych albo wprowadź rygor korzystania z nich jedynie o określonej porze. Możliwe, że zobaczysz, jak dużo czasu i uważności ucieka ci, gdy regularnie rzucasz okiem na telefon.
Slow life może nie być dla wszystkich. Są osoby, które w szybkim tempie czują się jak ryba w wodzie. Jeżeli jednak czujesz, że życie gdzieś ci umyka i czegoś brakuje – warto spróbować. Uważność i docenianie małych przyjemności jeszcze nikomu nie zaszkodziła. A kto wie, może odkryjesz w sobie dzięki temu nowe pokłady kreatywności, cierpliwości i radości.
Podziel się
27 lipca,2020
Co raz więcej słyszy się o zmianach klimatycznych, spowodowanych nadmiarem dwutlenku węgla wydalanego do atmosfery. I choć patrzymy w stronę największych krajów, by zmieniły sposób w jaki zarządzają przemysłem, to nie bez znaczenia pozostają nasze osobiste wybory w życiu codziennym. Jeżeli chciałbyś żyć trochę bardziej ekologicznie, ale boisz się, że oznacza to rewolucję w twoim życiu, to śpieszymy cię uspokoić. Wystarczy parę drobnych zmian.
02 lipca,2020
Zaczęło się lato, a wraz z nim sezon wakacyjny, który z pewnością będzie inny niż wszystkie do tej pory. Choć cień pandemii cały czas wisi nad naszym krajem, to potrzeba wypoczynku jest równie silna, jak co roku. Miesiące przesiedziane na home office bez możliwości korzystania z atrakcji poza domem, zostawiły w naszych głowach ogromną chęć wyjścia, zmiany i odcięcia się od bieżących problemów.