Magazyn Biogo - dieta idealna - czy taka istnieje? - zmieniajzbiogo.pl

Dieta idealna – czy taka istnieje?

Porady

Moda na diety nie znika – zmieniają się tylko ich rodzaje. Szczególnie w dobie Internetu, mamy dostęp do nieskończonych zasobów wiedzy, a znane twarze bombardują nas coraz to nowszymi pomysłami na zdrowe odżywianie. Jeszcze parę lat temu głośno było o rezygnacji z glutenu albo dietach cud, które miały w niewiarygodnie krótkim czasie zredukować naszą wagę. Dziś na świeczniku jest dieta ketogeniczna, post przerywany i coraz bardziej popularny weganizm. Na czym polegają te diety i z czego trzeba zrezygnować? Czytajcie dalej!

Dieta Keto

Dieta ketogeniczna w skrócie nazywana “keto”, zyskała dużą popularność zwłaszcza wśród osób, które chcą stracić na wadze i później ją utrzymać. W swojej standardowej odsłonie opiera się przede wszystkim na niskim spożyciu węglowodanów (mniej niż 5%), umiarkowanym spożyciu białka (około 20%) i wysokim spożyciu tłuszczu (około 75%). Jej głównym celem jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy czyli metabolicznego stanu organizmu, w którym zapasy tłuszczu są przekształcane na energię. Jeśli wyeliminujemy spożycie produktów rozkładających się na cukry, organizm zacznie spalać nadmiar tłuszczu, co w rezultacie, jak uważają eksperci, powoduje utratę wagi oraz ogólną poprawę zdrowia.

Magazyn Biogo - dieta idealna - czy taka istnieje? - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - jaka dieta najlepsza - zmieniajzbiogo.pl

Post przerywany

Post przerywany czyli z angielskiego “intermittent fasting” jest kolejną dietą obiecującą nie tylko utratę wagi, ale również poprawienie sprawności intelektualnych. Osoby trzymające się jej zasad, mają doświadczać braku uczucia głodu w ciągu dnia, senności i wzmożoną koncentrację oraz zmniejszenie insulinooporności. Głównym założeniem diety jest naprzemienne poszczenie i normalne spożywanie posiłków bez liczenia kalorii i restrykcji żywieniowych. Istnieje wiele odmian tej diety. Najbardziej popularna – metoda 16:8 polega na jedzeniu podczas  8-godzinnego okna w ciągu doby i poszczeniu w pozostałych 16 godzinach. Wśród odmian diety znajdziemy również bardziej ekstremalne warianty, takie jak dieta 5:2 (5 dni w tygodniu jemy normalnie, a 2 dni ograniczamy spożycie kalorii do 500-600 na dobę) lub 24-godzinny post (poszczenie przez 24 godziny).

Weganizm

Weganizm możemy rozpatrywać jako nie tylko dietę, ale również jako szeroko pojęty styl życia, który zyskał ogromną popularność w ostatnich latach. Sama dieta opiera się na wyeliminowaniu z jadłospisu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli przede wszystkim mięsa, ale również jaj, mleka czy serów. Wiele osób decyduje się na tę dietę ze względu na liczne zalety zdrowotne. Weganie bowiem są mniej narażeni na nowotwory, cukrzycę typu 2 i choroby serca. To jednak nie jedyny powód. Gro ludzi przechodzi na weganizm ze względów etycznych, nie godząc się na cierpienie zwierząt i degradację środowiska. 

Magazyn Biogo - na jaka dietę się zdecydować? - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - dieta idealna - czy taka istnieje? - zmieniajzbiogo.pl

Warto pamiętać

Pamiętajmy jednak, że wszystkie diety eliminacyjne niosą za sobą ryzyko dla organizmu. Każdy z nas jest inny. Dlatego nawet gdy decydujemy się na dany sposób żywienia, zachwyceni opiniami innych, obserwujmy swoje reakcje, aby się przekonać czy dana dieta faktycznie nam służy. To co sprawdza się u innych, niekoniecznie przyniesie te same rezultaty w naszym przypadku. Najważniejsze jest podejście z głową i wsłuchanie się we własny organizm. Jeżeli jakaś dieta sprawia, że czujesz się źle, skonsultuj się z dietetykiem. On skieruje cię na dodatkowe badania albo zmodyfikuje jadłospis tak, by był skrojona idealnie pod ciebie.

Podziel się