biogo-magazyn-jesienna-chandra-jak-sobie-z-nia-radzic-cover

Jesienna chandra – 5 sposobów na poprawienie humoru

Porady

Jesienna chandra może dotknąć każdego. Po miesiącach słońca i wakacyjnych uciech przychodzą szare chmury, mżący, zimny deszcz i perspektywa kolejnych, jeszcze zimniejszych miesięcy. W takich momentach nieważne czy na co dzień jesteś ekstrawertykiem czy skrytą osobą, kiepska pogoda może wpłynąć na twoje samopoczucie. Ma to nie tylko związek z wrażliwością, ale również wynika z procesów chemicznych w mózgu. Przez małą ilość światła słonecznego, zaburzony jest rytm dzienny organizmu, przez co ten wydziela duże ilości melatoniny, która sprawia, że jesteśmy bardziej senni i zmęczeni. Co możemy zrobić, żeby walczyć z jesiennym spadkiem samopoczucia? Mamy parę sposobów!

1. Pod kołdrę marsz!

Wspomniana wcześniej melatonina nie pomaga nam utrzymać dobrego humoru w jesienną słotę. Trzeba więc z nią walczyć odpoczynkiem. Zmęczenie i senność nie dopadną nas tak łatwo, gdy dostarczymy sobie odpowiednio dużo odżywczego snu. Ilością zalecaną przez specjalistów jest 7-8 godzin, ale w tym okresie warto słuchać swojego organizmu i dać mu spać tyle, ile potrzebuje. Dla
jednych będzie to 7, dla innych 9 godzin, ale dzięki temu za dnia zrezygnujemy z tej trzeciej filiżanki kawy.

Więcej o robieniu zakupów z głową znajdziesz TUTAJ

Magazyn Biogo - jesienna chandra - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - jak poprawić sobie humor? - zmieniajzbiogo.p

2. Małe przyjemności

Choć rozpieszczanie może mieć zgubne skutki, to jednak w tym okresie warto zadbać o dostarczanie sobie małych przyjemności. Może będzie to kawa na wynos z ulubionej kawiarni albo słodkie brownie upieczone wieczorem. Przypomnij sobie, jakie są twoje ulubione jesienne ubrania. Może dawno nienoszony sweter sprawi, że poczujesz się wyjątkowo. W tym czasie warto sobie odpuścić. Jeżeli nie jesteś w 100% produktywny, zmotywowany, a praca nie idzie tak łatwo – ma prawo. Zejdź z oczekiwań i nie każ się, bo to wszystko prędzej czy później minie.

3. Nie zaszywaj się w domu

Zamknięcie się w czterech ścianach i wychodzenie, gdy to absolutnie konieczne, jest bardzo kuszące. Kanapa, koc, herbatka i można przeczekać aż do lata. Niestety nie jest to najlepszy sposób na unikanie jesiennych humorów. Jakakolwiek aktywność fizyczna, nawet dłuższy spacer, powoduje produkcję serotoniny, która dobrze wpływa na nasz stan psychiczny. Dodatkowo możemy odetchnąć świeżym powietrzem, co też daje poczucie przypływu witalności i odświeżenia. Trzeba więc się od czasu do czasu zmusić do wyjścia z domu. Dwa razy w tygodniu zrezygnuj z samochodu albo przejdź się do pracy na pieszo. Twoja głowa ci za to podziękuje.

Magazyn Biogo - jesienna chandra - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - jak poprawić sobie humor? - zmieniajzbiogo.pl

4. Czas coś zrobić

Dobrym sposobem na zły humor jest również odciągnięcie przez różne aktywności. Jedną z nich może być spotkanie ze znajomymi. Nic tak nie zajmuje głowy jak rozmowa, nadrabianie zaległości z przyjaciółką czy dyskusja w większym gronie znajomych. Angażując się w relacje międzyludzkie chociaż na parę godzin przestajemy zauważać, co nasz otacza, bo to rozmowa staje się najważniejsza.

5. Jedz smacznie

W języku angielskim istnieje określenie „comfort food” czyli tak zwane „jedzenie na pocieszenie”. Zazwyczaj na liście takich potraw znajdują się średnio zdrowe, ale uwielbiane przez wszystkich dania, takie jak pizza czy frytki. Prawda jest jednak taka, że każdy ma swoją osobistą listę. Może być to gorąca pomidorowa, która kojarzy ci się z powrotami z sanek w dzieciństwie albo pierogi serwowane przez babcię w ferie. Co łączy te wszystkie potrawy, to przyjemne emocje i wspomnienia z nimi związane. Więc choć nie namawiamy do zajadania smutków, to poprawienie sobie humoru ulubionym daniem jest jak najbardziej wskazane. Pamiętaj tylko, by unikać przejadania i potraw mocno przetworzonych i tłustych. One w ostateczności obniżają nastrój.

Magazyn Biogo - 5 sposobów na poprawienie humoru - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - spraw sobie przyjemność - zmieniajzbiogo.pl

Jeżeli chandra trwa zbyt długo 

Jesienne humory to normalna sprawa. Zapewne każdy tego doświadczył. U jednych będzie to trwało tydzień, u drugich miesiąc, ale ważne jest, by zapamiętać, że chandra powinna mieć swój koniec. Jeżeli więc obniżony nastrój trwa długo albo wcale nie przypada na brzydkie miesiące, a utrzymuje się niezależnie od aury, to warto rozważyć pójście do psychologa. Jak przy bolącym gardle odwiedzacie lekarza rodzinnego, tak również długotrwały zły humor może wymagać konsultacji. Całkiem możliwe, że niewiele wystarczy, żebyście mogli wrócić do normalności.

Podziel się