Magazyn Biogo - eko porady - zmieniajzbiogo.pl

5 sposobów na bardziej ekologiczne życie

Inspiracje

Co raz więcej słyszy się o zmianach klimatycznych, spowodowanych nadmiarem dwutlenku węgla wydalanego do atmosfery. I choć patrzymy w stronę największych krajów, by zmieniły sposób w jaki zarządzają przemysłem, to nie bez znaczenia pozostają nasze osobiste wybory w życiu codziennym. Jeżeli chciałbyś żyć trochę bardziej ekologicznie, ale boisz się, że oznacza to rewolucję w twoim życiu, to śpieszymy cię uspokoić. Wystarczy parę drobnych zmian.

Magazyn Biogo - ekologiczne życie - zmieniajzbiogo.pl

Ogranicz mięso

Hodowla zwierząt jest odpowiedzialna w większym stopniu za zmiany klimatu niż transport oraz kopalnie węgla. Wiąże się to między innymi z ilością hodowanego bydła, potrzebnego do zaspokojenia popytu, produkcją paszy i wylesianiem na potrzeby poszerzania pastwisk. Dlatego tak ważne jest chociażby ograniczenie spożywania produktów odzwierzęcych. Mniejszy popyt na mięso i produkty odzwierzęce, to brak potrzeby ekspansji przemysłu. Alternatywą dla mięsa może być pyszne tofu i tempeh.

Magazyn Biogo - przyjazne dla środowiska rozwiązania - zmieniajzbiogo.pl

Przemyśl dojazdy

Jeżeli codziennie dojeżdżasz do pracy samochodem, przemyśl, czy nie dałoby się jakoś lepiej rozwiązać kwestii transportu. Sprawdź komunikację miejską, rozważ jeżdżenie rowerem. Jeżeli jednak nie widzisz takiej opcji, zastanów się, czy nie możesz dzielić przejazdów ze współpracownikami. Jeżdżąc rzadziej lub w parę osób, zaoszczędzicie planecie chociaż trochę spalin i emisji CO2.

Kupuj z głową

Z ostatniej rady skorzysta nie tylko środowisko, ale również twój portfel. Kupuj w sposób świadomy i przemyślany. Robiąc większe zakupy miej w głowie plan, co chcesz ugotować w najbliższych dniach. W ten sposób unikniesz marnowania żywności oraz wyrzucania pieniędzy do śmieci. Pamiętaj, że większość potraw da się zawekować albo zamrozić, więc jeżeli nie chcesz jeść tego samego dania trzeci dzień z rzędu – zostaw je na przyszły tydzień. Bądź kreatywny również ze swoimi resztkami. Da się wyczarować pyszną kolację, wykorzystując gotowane ziemniaki czy warzywa, które zostały z obiadu.

Magazyn Biogo - eko rozwiązania - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - eko zmiany - zmieniajzbiogo.pl

Próbując żyć bardziej ekologicznie, pamiętaj o tym, by nie dać się zwariować. Im bardziej będziesz wmuszać w siebie wielkie zmiany, tym szybciej się zniechęcisz. Małe kroczki również mają znaczenie. Nawet jeżeli czasami zapomnisz do sklepu własnej siatki i będziesz musiał wziąć reklamówkę – trudno. Ważne, że podczas kolejnych zakupów będziesz o tym pamiętał i spróbujesz zaaplikować parę naszych rad w codzienne życie.

Pamiętaj, że motywacja do działania nie bierze się znikąd. Trzeba ją ciągle karmić inspirującymi artykułami i ciekawymi informacjami. Przejrzyj nasze inne artykuły i zacznij działać. Trzymamy kciuki!

Podziel się