Magazyn Biogo - Nowy rok – jak go dobrze rozpocząć? - zmieniajzbiogo.pl

Nowy rok – jak go dobrze rozpocząć?

Porady

Bez dwóch zdań rok 2020 nikogo nie oszczędzał. Każdy z nas ma na pewno własną historię z nim związaną, ale jesteśmy przekonani, że nie wszystko było w nim złe. Dlatego warto na chwilę się zatrzymać i podsumować miniony rok, aby wejść w następny z czystym kontem. Oto kilka sposobów, które mogą wam w tym pomóc.

Doceń małe zwycięstwa

Mimo tego, że większość z nas wolałaby odwrócić wzrok od nieszczęsnego roku 2020, ważne jest, aby na chwile się zatrzymać i zastanowić się nad tym, co było dobre. Nieważne jak wiele celów ten rok nie udało się zrealizować. Ostatecznie, gdy powstawały postanowienia w styczniu, jedyna pandemia, jaką znaliśmy, to była to z książki Alberta Camus. Dlatego nie możemy być dla siebie zbyt surowi! Wiele sytuacji, które się zdarzyły w 2020 były poza naszą kontrolą. Dlatego okaż sobie wyrozumiałość i troskę, że udało ci przetrwać tak wiele trudnych chwil.

Weź głęboki wdech, sięgnij po kartkę papieru i zapisz swoje 3 “małe zwycięstwa” w 2020 roku. Może udało ci się spróbować nowego przepisu? Może nauczyłaś się piec chleb albo robić ładne zdjęcia? 

Doceńmy te drobne rzeczy, z których możemy być dumni.

 Magazyn Biogo - Self-love - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Nowy rok czas zacząć! - zmieniajzbiogo.pl

Określ intencję na 2021

Kiedy już udało nam się skupić na tym co dobrego na się przytrafiło w minionym roku, przejdźmy do planowania nadchodzącego 2021. Jednak zanim zabierzesz się do wypisywania celów, zacznij od określenia intencji lub inaczej mówiąc motywu przewodniego na kolejny rok. Jakie 12 miesięcy chciałbyś mieć przed sobą? Staraj się zapisać to w jednym słowie. Może po burzliwym 2020 zdecydujesz , aby twoim motywem przewodnim był “spokój” lub “odpoczynek”?

Skup się na uczuciach

Po wybraniu motywu przewodniego zastanów się, jak mogłyby wyglądać poszczególne sfery twojego życia w odniesieniu do niego. Pomyśl o swojej karierze, zdrowiu albo życiu osobistym w kontekście słowa i skup się na tym, jak chcesz się czuć w poszczególnych kwestiach i dlaczego. Dopiero potem przejdź do wypisania tego, co zamierzasz osiągnąć i w jaki sposób to zrobisz. Staraj się być precyzyjnym. Wtedy dużo łatwiej ci będzie się do tego odnieść, gdy w środku roku poczujesz zwątpienie.

Magazyn Biogo - Określ intencję na 2021 - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Jak dobrze zacząć nowy rok? - zmieniajzbiogo.pl

Pamiętaj o zasadzie 80/20

Przy wypisywaniu celów i aspiracji na kolejny rok, pamiętaj o zasadzie Pareto, która mówi, że 20% istotnych działań produkuje 80% rezultatów. Oznacza to, że dobrze zrobi twojej głowie wybranie z listy 3 postanowień, które wydają ci się najbardziej kluczowe. Reszta wypisanych kwestii może być oznaczona jako sprawy, które miło byłoby zrobić, ale dopiero po zrealizowaniu tych najważniejszych.

Nowy rok czas zacząć!

Przede wszystkim wsłuchajmy się w siebie – my najlepiej wiemy co jest dla nas najlepsze. Nikomu nie pomaga presja czy napięta atmosfera. Jeżeli nie przychodzą ci do głowy wielkie cele na 2021, to daj sobie czas. Nic się nie stanie, jeżeli wypiszesz je dopiero w marcu. Dlatego wszystkie rady traktuj z przymrużeniem oka i dostosuj je do siebie.

Magazyn Biogo - Bądź dla siebie miła - zmieniajzbiogo.pl

Podziel się