Magazyn Biogo - Self-care dla zabieganych - zmieniajzbiogo.pl

Self-care dla zabieganych – czyli jak zadbać o siebie będąc w ciągłym biegu

Porady

Praca, dom, dzieci, sprzątanie, inne obowiązki. Nim się obejrzysz jest już koniec tygodnia, miesiąca i zupełnie nie wiesz gdzie uciekła ci jedna pora roku. Będąc tak zabieganymi, zdaje nam się, że dbanie o siebie jest luksusem jedynie dla tych, którzy mają dużo czasu wolnego. Prawda jest taka, że to wcale nie jest ekstrawagancja, ale konieczność, która pozwala utrzymać nasz organizm w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Co zatem możemy dla siebie zrobić, mając wciąż napięty grafik?

Trochę ruchu dobrze ci zrobi

Pełnowymiarowy trening może się wydawać zbyt dużym zobowiązaniem, ale nie traktuj tego jako wymówki, aby nie ruszać się wcale. Nawet kilka ćwiczeń rozciągających po przebudzeniu da ci energię i spowoduje wyrzut endorfin. Krążenia ramion albo rozciągnięcie obolałych mięśni szyi po wielu godzinach spędzonych przed komputerem sprawi, że poczujesz się lepiej i zrobisz dla swojego ciała coś dobrego. Jeśli nie masz pomysłu na szybkie ćwiczenia rozciągające, warto jest zerknąć na tzw. “powitanie słońca” czyli krótką sekwencję jogi , która w kilka minut rozgrzeje i rozciągnie całe twoje ciało.

Magazyn Biogo - Zadbaj o siebie - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl

Zatrzymaj się i odetchnij

W ostatnich czasach sporo się mówi o zaletach zdrowotnych medytacji. Mimo to dla wielu osób to wciąż brzmi zbyt skomplikowanie, mistycznie czy zobowiązująco. Wcale nie musisz siadać w pozycji skrzyżnej na podłodze w otoczeniu świec, żeby poczuć się dobrze. Wystarczy, że zatrzymasz się na chwilę i weźmiesz kilka głębokich wdechów. Możesz zastosować technikę 4-7-8, polegającą na wzięciu wdechu nosem licząc do czterech, zatrzymaniu oddechu licząc do siedmiu i wypuszczeniu powietrza ustami licząc do ośmiu. Już po 4 cyklach poczujesz wyraźną ulgę i znacznie się uspokoisz.

Poczuj wdzięczność

Dlaczego praktykowanie wdzięczności jest takie ważne? Często wiele się dzieje w naszym życiu i zwykle działamy na tzw. “autopilocie”. Poprzez prostą czynność jaką jest wypisanie pięciu rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni danego dnia, świadomie wybieramy aby skupiać się na tym, co jest dobre. Pomaga nam to docenić nawet te małe rzeczy, na które normalnie nie zwrócilibyśmy uwagi.

 Magazyn Biogo - Jak zadbać o siebie mając wciąż napięty grafik - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Poczuj wdzięczność - zmieniajzbiogo.pl

Siła afirmacji

Pozostając w temacie potęgowania dobrych myśli – kilka słów o afirmacji. Czym w ogóle jest afirmacja? Jest to pozytywne stwierdzenie na nasz temat lub otaczającej nas rzeczywistości, które powtarzamy w myślach w ciągu dnia. Nie wymaga to od nas wielkiego wysiłku, a przynosi wiele pozytywnych skutków. Dzięki świadomemu powtarzaniu afirmacji w myślach, w oparciu o mechanizm autosugestii, nasz mózg zaczyna je traktować jako prawdziwe, nawet, jeśli początkowo nie do końca im wierzymy.  W rezultacie nie tylko poprawia nam to samopoczucie, ale i podwyższa naszą samoocenę.

Ale przede wszystkim…

… bądźmy dla siebie wyrozumiali. Nasze życie nigdy nie będzie perfekcyjne. Czasami jesteśmy dla siebie łagodni i mili, a innym razem przychodzi to z trudnością. Nie można się jednak obwiniać, jeżeli nie wszystko idzie po naszej myśli. Róbmy co możemy i pozwólmy sobie popełniać błędy.

 Magazyn Biogo - Zatrzymaj się i odetchnij - zmieniajzbiogo.pl

Podziel się