Magazyn Biogo - Dobrze wiedzieć więcej - zmieniajzbiogo.pl

Tkaniny – jak o nie dbać, by zostały z nami na dłużej

Porady

Czy zdarzyło Ci się kupić kiedyś jakieś ubranie, niby z dobrej jakości materiału, które po krótkim czasie już wyglądało na znoszone. Dlaczego? Co poszło nie tak? W tym artykule podpowiemy,odpowiemy na te pytania! Dzisiaj odkryjemy przed wami tajniki tkanin. O czym powinieneś wiedzieć przy ich wyborze i jak o nie dbać aby zostały z nami na dłużej.

Co wybrać?

Zanim przejdziemy do dbania o tkaniny, warto się zastanowić na co w ogóle się zdecydować przy zakupie ubrań. Idealną opcją jest kupowanie ubrań z drugiej ręki, dzięki czemu nie przyczyniamy się do kreowania popytu na nieetyczne fast fashion. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.  Kupując z drugiej ręki możesz od razu ocenić jak tkanina zachowuje się po upływie czasu i może ci to pomóc w podjęciu dobrej decyzji. Niestety nie jesteśmy w stanie wszystkiego kupować z odzysku. Do takich rzeczy należy na przykład bielizna. Na szczęście istnieją na rynku producenci i małe manufaktury, produkujące etyczne ubrania z tkanin przyjaznych środowisku. Do takich tkanin należą m.in. tkanina konopna, len, bawełna organiczna czy tencel.

Magazyn Biogo - Tkaniny – jak o nie dbać, by zostały z nami na dłużej - zmieniajzbiogo.pl

Tkaniny przyjazne środowisku

Magazyn Biogo - Tkaniny przyjazne środowisku - zmieniajzbiogo.pl

Tkanina konopna

Tkanina konopna uchodzi za najbardziej przyjazny środowisku materiał, który posiada naturalne właściwości antybakteryjne. Jako roślina, konopia nie potrzebuje pestycydów podczas swojego wzrostu. Jednocześnie porównując jej uprawę do pól bawełny, to na tej samej powierzchni moglibyśmy wyhodować jej dwa razy więcej. Co ważne, również sama uprawa naturalnie użyźnia glebę. Po obróbce, materiał jest naturalnie odporny na promieniowanie UV i pleśń oraz jest 4 razy cieplejszy i bardziej wytrzymały od bawełny, a im częściej go myjemy tym bardziej miękki się staje. Tkanina konopna niestety nie jest bardzo popularna. Głównym powodem są przepisy, które w wielu krajach zabraniają jej uprawy.

Len

Dużym plusem lnu jest fakt, że nie potrzebuje dobrych warunków klimatycznych, aby być uprawiany, a także nie wymaga zbyt wiele wody ani energii. Podobnie jak konopia, len nie potrzebuje również chemikaliów podczas uprawy. Co ciekawe jest to jeden z najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Datuje się, że już w starożytnym Egipcie tworzono lniane tkaniny. Podobnie jak z tkaniną konopna, im częściej ją pierzemy tym bardziej miękką się staje. Jest również niezwykle wytrzymała w porównaniu do innych materiałów, co sprawia, że lniane ubrania zostaną z nami na dłużej.

Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl

Organiczna bawełna

Bawełna konwencjonalna jest najpopularniejszym w użyciu materiałem i można by pomyśleć, że skoro pochodzi z natury, na pewno nie będzie się do czego przyczepić. Niestety, problem jak zwykle leży w ludziach. Chcąc maksymalizować zyski, bawełna uprawiana jest na masową skalę, co prowadzi do wykorzystywania agresywnych chemikaliów, które zatruwają wody gruntowe i wyjaławiają glebę. Alternatywą dla konwencjonalnej bawełny, jest bawełna organiczna. W przeciwieństwie do tych szeroko stosowanych metod, do produkcji bawełny organicznej używa się dużo mniej wody oraz pozwala się glebie zregenerować. Niestety wiele firm promuje swoje produkty jako bawełnę organiczną, która w rzeczywistości taka nie jest. Dlatego zachęcamy do sprawdzenia wiarygodności certyfikacji producenta przed zakupem oraz etyczność jej produkcji. Jedną z organizacji zajmujących się certyfikacją tkanin jest GOTS, których symbolem jest koszulka na zielonym tle. Warto również pamiętać, że zarówno bawełna jak i len oraz tkanina konopna są w pełni kompostowalne.

Tencel

Tencel jest materiałem produkowanym z celulozy drzewnej, a dokładniej z drewna eukaliptusowego. Mimo tego, iż jest to tkanina uzyskiwana w procesie technologicznym przez człowieka (a nie “prosto z krzaka”) jest ona przyjazna środowisku, a także naszej skórze. Szyje się z niego najczęściej koszule i sukienki, głównie damskie. Jest estetyczny, przepuszczający powietrze i bardzo zwiewny. Nie jest niestety bardzo popularny, gdyż koszt produkcji jest dwa razy droższy od wiskozy czy bawełny, które są w stanie dać ten sam efekt wizualny.

Magazyn Biogo - Tkaniny przyjazne środowisku - zmieniajzbiogo.pl

Pranie krok po kroku

Magazyn Biogo - Pranie krok po kroku - zmieniajzbiogo.pl

Przygotowanie do prania

Zacznij od rozdzielenia ubrań ze względu na tkaniny. Podziel je najpierw na 3 podstawowe kategorie: bawełna, syntetyczne, delikatne. Jeśli w Twojej szafie znajdziesz ubrania z domieszką (wszystkie te, które nie są w 100% z bawełny) zalicz je do ubrań syntetycznych, natomiast jeżeli tkanina ma domieszkę wełny, choćby było to 10%, dodaj je do sterty delikatnych. Następnie posegreguj według koloru. Również na 3 kategorie: białe, jasne i ciemne. Dlaczego aż 3? Czy nie można jasnych prać z białymi? Można, ale istnieje ryzyko zabarwienia. Dlatego, aby temu zapobiec warto oddzielac białe ubrania od jasnych.

Zanim włożymy ubrania do prania dobrze na chwilę się zatrzymać i sprawdzić instrukcje na metkach. Najważniejszym elementem będzie temperatura, którą znajdziemy na ikonce z wiaderkiem wody. Jeżeli nie ma podanej temperatury, a ikonka ta jest przekreślona to oznacza, że materiał nie nadaje się do prania w pralce i należy zrobić to ręcznie.

Pranie czas zacząć!

Teraz pora na nastawienie prania. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na 3 czynniki: program, temperaturę i moc wirowania. Oczywiście program staramy się dobrać odpowiednio do pranych tkanin (bawełna, syntetyczne czy delikatne). Ogólna zasada jest taka, że im niższej temperatury używamy tym delikatniejsze jest pranie i mniejsze ryzyko kurczenia się ubrań czy barwienia. Dodatkowo zużywamy przy tym mniej energii elektrycznej, co pozwala nam dbać o środowisko. Z drugiej strony używając chłodniejszych temperatur trudniej jest usunąć uporczywe plamy. Jeżeli chodzi o wirowanie to im mniej obrotów, tym delikatniejsze jest to dla twoich tkanin, ale po wyjęciu z pralki mogą być bardzo mokre i dłużej schnąć. Warto więc mieć na względzie wytrzymałość pranych materiałów przy wyborze mocy wirowania. Bawełna bez problemu poradzi sobie z dużymi obrotami, natomiast jedwab i wełnę lepiej pozostawić bardzo mokrą, ale nie ryzykować uszkodzeniami.

Magazyn Biogo - Pranie krok po kroku - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Tkaniny – jak o nie dbać, by zostały z nami na dłużej - zmieniajzbiogo.pl

Wybór detergentów

Tradycyjne detergenty do prania to zazwyczaj silne chemiczne środki, które nie tylko mogą być niebezpieczne dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia. Często zawierają w składzie fosforany, pochodne ropy naftowej czy drażniące enzymy. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych detergentów, które skutecznie usuwają plamy, ale są przy tym przyjazne środowisku i łagodne dla naszej skóry. Możecie je znaleźć u nas w sklepie internetowym.

Suszenie

Nie polecamy używać suszarki bębnowej. Choć wizja suchych ubrań w zaledwie pół godziny jest kusząca, może przyczyniać się do niszczenia tkanin oraz zużywania bardzo dużych ilości energii, co sprawia, że jest to bardzo nieekonomiczna i nieekologiczna opcja. Zamiast tego zachęcamy do tradycyjnego suszenia na powietrzu. Warto też zwrócić uwagę czy bawełniane ubrania wieszamy równo i czy strzepujemy je przed powieszeniem. Pomoże nam to zaoszczędzić dużo czasu podczas prasowania później. Pamiętaj też, by wszystkie swetry rozkładać możliwie na jak najbardziej płaskiej powierzchni. Dzięki temu nie rozciągną się pod wpływem ciężaru nasiąkniętej wody.

Jak dbać o ubrania?

Magazyn Biogo - Tkaniny – jak o nie dbać, by zostały z nami na dłużej - zmieniajzbiogo.pl

1. Nie pierz ubrań zbyt często

Większość ubrań nie potrzebuje tak częstego prania jak im fundujemy. Oczywiście te, które nosimy przy ciele, takie jak bielizna czy koszulki, wymagają częstego mycia. Natomiast ta zasada odnosi się do ubrań bardziej wierzchnich takich jak swetry, bluzy, a nawet jeansy. Gdy pierzemy je zbyt często – dużo szybciej się niszczą. Powinniśmy się zatem trzymać zasady – jeśli nie pachnie brzydko ani nie ma plam, nie ma potrzeby prać. Dzięki temu nie tylko zachowasz swoje ubrania w lepszej kondycji na dłużej, ale także zaoszczędzisz na zużyciu prądu.

2. Więcej detergentu to niekoniecznie lepsza skuteczność

Jeśli użyjemy za dużo detergentu do prania, jest duża szansa, że nie zostanie on dobrze wypłukany i zostanie na twoich ubraniach, co je usztywni. Dlatego trzymaj się odpowiednich ilości podanych na opakowaniu, proporcjonalnych do ilości Twojego prania i twardości wody w twoim domu.

Magazyn Biogo - Tkaniny – jak o nie dbać, by zostały z nami na dłużej - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Jak dbać o ubrania? - zmieniajzbiogo.pl

3. Przewijaj na lewą stronę

Aby dodatkowo zadbać o delikatne tkaniny takie jak len czy wełna (i wszystko inne co chcesz dodatkowo ochronić), warto wywrócić je na lewą stronę oraz włożyć do specjalnego woreczka do prania. Dzięki temu zapobiegniemy tarciu, które często powoduje mechacenie się ubrań.

4. Nie wieszaj swetrów

Wcześniej już wspomnieliśmy o suszeniu swetrów na płasko, a teraz mowa o ich przechowywaniu. Bardzo ważne jest, aby podobnie jak w przypadku suszenia, nie wieszać swetrów na wieszakach, ponieważ powoduje to rozciąganie tkaniny przez jej własny ciężar.

Magazyn Biogo - Tkaniny – jak o nie dbać, by zostały z nami na dłużej - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Jak dbać o ubrania? - zmieniajzbiogo.pl

5. Używaj golarki do ubrań

Pewnie nie raz zauważyliście jak po czasie na ubraniach, głównie na swetrach, zaczynają pojawiać się kulki, które sprawiają, że nasze ubrania wyglądają na stare i znoszone. W tym momencie z pomocą przychodzi nam golarka do ubrań! Zamiast spisywać swój ukochany sweter na straty, użyj golarki do ubrań i przywróć go do życia.

6. Prasuj w odpowiedniej temperaturze

Tak jak powinniśmy prać ubrania w odpowiedniej temperaturze, tak samo powinniśmy zwracać uwagę, jak je prasujemy. Jeżeli nie wiemy jak odpowiednio ustawić żelazko, wszystkie informacje są na metce. Temperaturę oznacza się kropkami – od jednej do trzech, od najniższej do najwyższej. Gdy prasujemy bardzo delikatne albo syntetyczne tkaniny, warto je zabezpieczyć dodatkowym materiałem, przez który będziemy prasować. Jeżeli ikona żelazka jest przekreślona – nie powinniśmy do tej tkaniny używać żadnych źródeł gorąca. Wtedy warto pamiętać o dokładnym rozwieszeniu ubrania, by miało jak najmniej zagnieceń.

Magazyn Biogo - Tkaniny – jak o nie dbać, by zostały z nami na dłużej - zmieniajzbiogo.pl

7. Nie używaj płynu do płukania do odzieży sportowej

Ważne jest także, aby nie używać płynu do płukania tkanin piorąc odzież sportową wykonaną z poliestru. Zazwyczaj te tkaniny są zrobione w taki sposób, aby przepuszczały powietrze (były “oddychajace”). Gdy używamy do nich płynu do płukania, pokrywa on ich powierzchnię cieniutką warstwą, co sprawia że tracą swoją przepuszczalność.

Dobrze wiedzieć więcej

Zdajemy sobie sprawę, że to dużo informacji do przyswojenia. Możliwe, że o wielu z nich już wiedzieliście, ale odświeżenie pewnych wiadomości jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Mamy nadzieję, że wasze ubrania posłużą wam na najbliższe lata, a dobra pielęgnacja sprawi, że nawet po wielu praniach będą zachwycające. Powodzenia!

Magazyn Biogo - Jak dbać o ubrania? - zmieniajzbiogo.pl

Podziel się