Z powodu pandemii koronawirusa w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Najlepiej nadają się do tego maseczki, które można uszyć samemu i używać wielokrotnie. Nie trzeba wiele – wystarczy kawałek materiału, igła i nitka oraz trochę czasu i chęci! Z naszą instrukcją łatwo stworzysz własną maskę, która będzie skuteczna i ekologiczna. Pobierz wykrojnik, obejrzyj film i chroń siebie i innych!
Jedną z najważniejszych zasad używania maseczek jednorazowych jest zutylizowanie jej w zamkniętym pojemniku na odpady zmieszane, od razu po ściągnięciu. Po jakim czasie należy ją ściągnąć? Gdy tylko poczujecie, że staje się zawilgocona, czyli od kilkunastu minut do maksymalnie godziny. Dlatego wybierając to rozwiązanie należy zaopatrzyć się w dużą ich ilość.
Maseczki bawełniane, to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ każdy z nas posiada w domu kawałek bawełnianego materiału, z którego możemy uszyć maseczkę [pobierz wykrojnik -> https://www.zmieniajzbiogo.pl/uszyjmaske/]. Zasady ich noszenia są takie same jak w przypadku maseczek jednorazowych. Natychmiast po zawilgoceniu należy je ściągnąć. Czas ten to indywidualna kwestia każdej osoby. Bardzo ważną kwestią jest także materiał z jakiego została wykonana maseczka. Jeśli jest to bawełna, to ma bardzo niskie właściwości filtrujące i częściej należy ją wymieniać. Natomiast jeśli do środka wszyliśmy lub mamy filtr chroniący przedłużamy nieco ich skuteczność.
Maseczki bawełniane od razu po ściągnięciu należy umieścić w oddzielnym, zamkniętym pojemniku. Nie należy prać ich z innymi rzeczami. Minimalna temperatura ich prania to 60 stopni. Może także zdezynfekować ją wkładają na 20 minut do gotującej wody. Zawilgocone i niezdezynfekowane maseczki stanowią wylęgarnię bakterii, które mogą nam zaszkodzić. Dodatkowo koronawirus lubi chłodne, wilgotne środowisko, więc mokre maseczki zamiast nas przed nim chronić – będą go do nas przyciągać.
Tylko poprawnie używana maseczka chroni nas i innych przez zakażeniami wirusami. Warto pamiętać o tych zasadach nie tylko w czasach pandemii koronawirusa. Dzięki tej wyjątkowej sytuacji i wprowadzeniu w życie nowych nawyków nasza świadomość co do rozprzestrzeniania się chorób wzrasta, a zdobyta wiedza zostanie z nami na lata.
Podziel się
25 czerwca,2020
Na pewno nikogo to nie zdziwi, ale badania pokazują, że obcowanie z naturą ma na nas pozytywny wpływ. Już setki lat temu ludzie czuli, że uzdrowiska i sanatoria trzeba otwierać w malowniczych, kipiących zielenią miejscowościach. Fakty są bowiem takie, że regularne przebywanie na świeżym powietrzu wśród roślin redukuje stres, obniża ciśnienie krwi i wpływa na dobre samopoczucie.
01 września,2020
Panika związana z pandemią powoli opada i wraz z otwarciem restauracji i sezonem wakacyjnym, wróciliśmy do “nowej normalności”. Wiele osób jest jednak wciąż pełnych obaw. Co więcej, dużymi krokami nadchodzi jesienny sezon na grypę i przeziębienia, które co roku wysyłają miliony Polaków do łóżek. Jest jednak coś, co możemy zrobić, by zmniejszyć ryzyko zarażenia. Zadbajmy o swoją odporność!