Każdy je ma. Media tradycyjne i internetowe tylko je pogłębiają, a wiele biznesów zarabia na nich ogromne pieniądze. W tym artykule zajmiemy się kompleksami oraz powiemy co możemy zrobić, aby sobie z nimi poradzić. Ale ze względu na to, że jest to temat rzeka, to proponujemy ci nieco inną formułę. Ten artykuł posłuży tobie jako interaktywne ćwiczenie, które pomoże ci w uporaniu się ze swoimi kompleksami. Przeprowadzimy cię przez nie krok po kroku. Będziesz potrzebowała do niego kartki papieru lub notesu, długopisu oraz dobrych chęci. Gotowa? Zaczynajmy!
Zacznijmy od identyfikacji oraz analizy problemu. Zastanów się jakie są twoje kompleksy i spróbuj je wypisać na kartce. Gdy już to zrobisz, do każdego z nich zadaj sobie pytanie: Skąd się to wzięło? Jak to się zaczęło? Pozwól sobie zajrzeć w swoją przeszłość i zastanów się jaka sytuacja, jakie wydarzenie w twoim życiu zapoczątkowało daną negatywną myśl na twój temat. Przykładowo, teraz masz kompleks na punkcie swoich szerokich ud, a zaczęło się to wtedy, gdy w podstawówce twoje koleżanki z klasy zaczęły się z nich wyśmiewać w szatni na wf-ie. Próby zajrzenia w głąb swoich kompleksów mogą być dla nas trudne lub wywoływać emocje smutku czy też lęku. Dlatego nie bądź dla siebie surowa. Pozwól sobie poczuć trudne emocje, aby wyrzucić je z siebie. Gdy dotrzemy do źródła naszych kompleksów, pozwoli nam to przejść do kolejnego etapu przepracowywania ich.
Kiedy już uda ci się zapisać negatywne myśli na swój temat wraz z tym w jakich okolicznościach się one zrodziły, pora na zmianę perspektywy. Ale to wymaga twojej gotowości. Dlatego zapytaj siebie:
– Czy jestem gotowa spojrzeć na moje kompleksy z innej perspektywy?
Szczerze wsłuchaj się w siebie i zapisz odpowiedź na kartce. Jeśli okaże się, że pierwszy krok był dla ciebie przełomowy, ale w tym momencie nie czujesz się na siłach kontynuować – daj sobie chwilę wytchnienia i powróć do ćwiczenia innego dnia, kiedy będziesz czuła się na siłach. Jeśli jednak chcesz dalej kontynuować odpowiedz sobie na poniższe pytanie:
– W jaki sposób mogę spojrzeć na sytuację, która zapoczątkowała moją negatywną myśl na mój temat z perspektywy miłości (zamiast z perspektywy smutku czy strachu)?
Zapisz na kartce wszystko co intuicyjnie przychodzi ci do głowy.
Po zbudowaniu fundamentu w postaci zmiany perspektywy na wydarzenia z przeszłości oraz własne kompleksy, przechodzimy do przeprogramowania naszego umysłu na wspierające je myśli (zamiast te które ściągają cię w dół). Do tego potrzebne jest abyś przekształciła zapisane negatywne myśli na swój temat, na pozytywne stwierdzenia, które zapiszesz obok. Jednak na tym praca się nie kończy! W tym kroku kluczem jest powtarzanie. Czyli świadome powtarzanie pozytywnych stwierdzeń, które sformułowałaś przed chwilą. Możesz to robić w różny sposób. Możesz potraktować to jako poranną afirmację, wypowiadając na głos pozytywne myśli na swój temat przed lustrem. Jeżeli nie czujesz się z tym komfortowo – zrób to w myślach lub na papierze. Z początku może ci się to wydawać głupie, ale uwierz, z czasem zauważysz efekty. Natomiast wypowiadane stwierdzenia zakorzenią się w twoim umyśle i zastąpią negatywne myśli.
Ten krok, również jest bardziej procesem niż jednorazowym zadaniem. Nasze kompleksy wzbierają na sile, gdy szukamy punktu odniesienia poza nami i porównujemy się do innych osób. Dlatego w tym przypadku również postaraj się zmienić perspektywę. Pamiętaj, że życie każdego z nas jest zupełnie inne. Posiada inną historię, inne doświadczenia i nie sposób porównać jedną osobę do drugiej. Zamiast postrzegać życie jako wyścig, w którym konkurujesz z innymi, spójrz na innych jako jednostki, które żyją własnym życiem i stają się coraz lepsi, dzięki wsparciu osób wokół. Ważne jest, aby pamiętać, że czyjś sukces nie umniejsza tobie i nic ci nie odbiera, ale jedynie pokazuje, że ty też możesz to osiągnąć jeśli tylko chcesz.
Jesteśmy tylko ludźmi dlatego negatywne myśli oraz momenty porównywania się do innych będą do nas powracać nie raz. Dlatego ważne jest, aby je zauważać, gdy się pojawiają i świadomie powracać do wspierających nas myśli. Nikt nie jest idealny, dlatego praca nad kompleksami jest ciągłym procesem stawania się coraz lepszym. Pamiętaj, że kluczowe w tym jest, aby zdystansować się od swoich myśli nie pozwolić, aby nas kontrolowały.
To już wszystko! Jak ci się podobała nasza interaktywna forma artykułu? Mamy nadzieję, że pomogła ci w pracy nad twoimi kompleksami. Podziel się swoimi wrażeniami na naszym Facebooku i Instagramie!
Podziel się
14 maja,2021
Czy często miewasz ogromne plany i wielkie idee, ale jakoś nigdy nie jesteś w stanie zabrać się do ich realizacji w obawie przed zrobieniem czegoś źle? A może zabierasz się do działania, lecz non-stop wprowadzasz kolejne poprawki. Dopracowujesz, dopracowujesz i dopracowujesz, aż wreszcie się poddajesz, bo nie jesteś w stanie sprostać swoim wyidealizowanym standardom. Brzmi znajomo? Czytaj dalej! W dzisiejszym artykule poruszymy problem perfekcjonizmu, opowiemy na czym polega i jak możemy sobie z nim radzić.
18 czerwca,2021
W jaki sposób możemy zachować spokój wewnętrzny na co dzień? Dla wielu osób może być to trudne do osiągnięcia bez jasnych i klarownych wskazówek. Dlatego w tym artykule przedstawiamy 5 nawyków, które możesz wprowadzić do swojego życia od zaraz, aby zadbać o swój wewnętrzny spokój. Z ich pomocą chcemy wam wskazać jak można lepiej radzić sobie ze stresem i być bardziej spokojnym każdego dnia.