W jaki sposób możemy zachować spokój wewnętrzny na co dzień? Dla wielu osób może być to trudne do osiągnięcia bez jasnych i klarownych wskazówek. Dlatego w tym artykule przedstawiamy 5 nawyków, które możesz wprowadzić do swojego życia od zaraz, aby zadbać o swój wewnętrzny spokój. Z ich pomocą chcemy wam wskazać jak można lepiej radzić sobie ze stresem i być bardziej spokojnym każdego dnia.
Po pierwsze pamiętaj, że każdy z nas boryka się ze swoimi własnymi problemami lub może mieć po prostu gorszy dzień. Dlatego gdy ktoś powie do ciebie coś opryskliwie lub zrobi coś niemiłego, nie bierz tego do siebie. To nie z tobą jest coś nie tak, lecz to osoba, która była dla ciebie niemiła ma problem np. z panowaniem nad własnymi emocjami. Takie podejście może być bardzo wyzwalające. Dlatego postaraj się kierować w takich sytuacjach empatią i próbą zrozumienia drugiej strony. Bardzo możliwe, że dzięki temu zamiast reagować ze złością czy frustracją, poczujesz ulgę.
Gdy nie masz nad czymś kontroli – po prostu odpuść. Nie warto tracić energię i czas na zamartwianiem się rzeczami, które mogą się wcale nie wydarzyć, a jeśli się wydarzą – to nie masz na to żadnego wpływu. To samo tyczy się kłócenia czy wchodzenia w polemikę z osobami, do których nie docierają logiczne argumenty i wiesz, że ta rozmowa do niczego cię nie zaprowadzi. Postaraj się unikać osób, w których towarzystwie nie czujesz się dobrze. Jednak, gdy musisz wejść w konfrontację z kimś takim – jak najszybciej przejdź do sedna, aby móc w miarę sprawnie zakończyć rozmowę.
Doceniaj siebie i swoją pracę. Zwróć uwagę nawet na te małe zwycięstwa i nie przypisuj ich do kategorii “udało się” czy “poszczęściło się”, ale zauważ swój realny wkład i sprawczość. Zamiast skupiać się na tym co jest nie tak, że świat jest zły i niesprawiedliwy, a ludzie wokół ciebie mają lepiej niż ty – weź odpowiedzialność za swoje życie i świadomie skup się na tym co jest dobre w twoim życiu. Nawet jeśli w tym momencie nie znajdujesz się w miejscu, w którym byś chciała, myślenie że cały świat jest przeciwko tobie wcale ci nie pomaga – wręcz przeciwnie. Dlatego skup się na swoim życiu i zmień perspektywę na nieco bardziej pozytywną – od razu poczujesz się spokojniej!
Multitasking rozumiany jako większa efektywność to jeden wielki mit. Dzięki temu wcale nie jesteś w stanie zrobić więcej, lecz jesteś dużo bardziej zapracowana i zestresowana, co w efekcie może prowadzić do wypalenia. Zamiast robić wiele rzeczy naraz skup się na jednej i poświęć temu zadaniu całą swoją energię i uwagę. Bez dwóch zdań uporasz się z nim szybciej, a jakość twojej pracy będzie dużo lepsza. Jednak ten punkt nie odnosi się jedynie do pracy, ale również naszego czasu poza nią. Wtedy tym co przeszkadza nam na skupieniu się na każdej rzeczy z osobna, jest zazwyczaj nasz telefon. Przykładowo jednocześnie jemy śniadanie i scrollujemy instagrama. Staraj się robić rzeczy po kolei, a gdy zauważysz, że twój telefon ci w tym przeszkadza – odłóż go.
Ostatni punkt może wydawać się dość nieoczywisty. Wiadomo, że niezwykle ważne jest, aby przeznaczać czas tylko dla siebie, aby się wyciszyć i zadbać o własne potrzeby. Jednak, jeżeli gdy zbyt dużo spędzamy czasu sami ze sobą może mieć to negatywne skutki. Wtedy zaczynamy się izolować i brak interakcji powoduje, że gdy się z czymś borykamy nieustannie “mielimy” te problemy w swojej głowie nadając im coraz większych rozmiarów. Aby tego uniknąć, zadbaj o balans pomiędzy czasem dla samej siebie, a swoim życiem towarzyskim. Zamiast zbyt długo siedzieć w swojej głowie ze swoimi problemami, lepiej ci zrobi wygadanie się przyjaciółce. Dzięki temu wyjdziesz ze ”swojej bańki” i poznasz nieco inną perspektywę niż twoja własna. Czasami samo wypowiedzenie swoich myśli na głos pozwoli ci zmienić perspektywę i poczuć się lepiej.
I jak się czujesz? Nieco… spokojniej? Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą ci w lepszym radzeniu sobie ze stresem każdego dnia i zmianie perspektywy na otaczający nasz świat. Daj nam znać na naszych mediach społecznościowych, który z tych nawyków chcesz wprowadzić do swojego życia jako pierwszy.
Podziel się
04 czerwca,2021
Wiele się mówi o osiąganiu swoich celów, nie poddawaniu się czy ciągłym dążeniu do samorozwoju. Z każdej strony jesteśmy zalewani “motywującymi” komunikatami, które często nie sprawiają, że stajemy się bardziej zdeterminowani, a powodują, że czujemy się gorzej z sobą. Porównujemy się do “ludzi sukcesu” w social mediach, pytając “co jest ze mną nie tak?”. Naszą odpowiedzią jest “Nic! Wszystko jest ok.” Dlatego w tym artykule chcemy poruszyć temat, który często spychamy na drugi plan podczas pogoni za rozwojem, a jest nim po prostu bycie dla siebie miłym.
14 maja,2021
Czy często miewasz ogromne plany i wielkie idee, ale jakoś nigdy nie jesteś w stanie zabrać się do ich realizacji w obawie przed zrobieniem czegoś źle? A może zabierasz się do działania, lecz non-stop wprowadzasz kolejne poprawki. Dopracowujesz, dopracowujesz i dopracowujesz, aż wreszcie się poddajesz, bo nie jesteś w stanie sprostać swoim wyidealizowanym standardom. Brzmi znajomo? Czytaj dalej! W dzisiejszym artykule poruszymy problem perfekcjonizmu, opowiemy na czym polega i jak możemy sobie z nim radzić.