Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl

6 prostych nawyków, które pomogą ci wzmocnić pewność siebie

Porady

Na pewność siebie składa się wiele czynników - charakter, wychowanie, to w jakim środowisku się obracamy. Każdy z nas boryka się z negatywnymi myślami na swój temat czy niepewnościami. Warto jednak budować swoją pewność siebie. Dlatego w tym artykule skupimy się na siedmiu nawykach, które warto kultywować, aby wzmocnić swoją śmiałość. Czytaj dalej!

Dokumentuj małe zwycięstwa

Często w momentach kryzysu zapominamy o tym jak wiele udało nam się do tej pory osiągnąć. Dlatego zawczasu warto dokumentować nasze “małe zwycięstwa”. Postaraj się zapisać 3 rzeczy, które udało ci się osiągnąć każdego dnia. Dzięki temu, gdy kiedykolwiek poczujesz się, że nie osiągasz zbyt wiele, będziesz mogla spojrzec na swoja listę i przeprogramować swoje myśli na bardziej wspierające.

Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl

Stawiaj granice

Często mamy problem ze stawianiem siebie na pierwszym miejscu. Najpierw staramy się zadowolić wszystkich wokół nas i dopiero na końcu bierzemy siebie pod uwagę. Dlatego tak trudno przychodzi nam odmawianie innym, gdy nas o coś proszą. Naszą automatyczną odpowiedzią jest “tak”, zanim zdążymy się zastanowić czy nie ignorujemy przy okazji swoich własnych potrzeb. Dlatego spróbuj krok po kroku stawiać innym granice i traktować siebie jako priorytet. Początkowo może być to trudne, aby odmówić innym, ale z czasem stanie się to dużo bardziej naturalne. Choć może nie wszyscy to zrozumieją, to stawiając granice w pewny lecz nie agresywny sposób, dajemy sobie komfort, który jest niezwykle ważny. 

Powtarzaj pozytywne afirmacje

Kolejnym nawykiem, który bez dwóch zdań wesprze twoją pewność siebie, jest regularne powtarzanie pozytywnych afirmacji na swój temat. Z początku może ci się to wydawać dziwne, ale z pewnością jest to skuteczne. Jest to jeden ze sposobów przeprogramowania swojego umysłu na pozytywne myśli. Możesz to zrobić w formie mówienia pozytywnych stwierdzeń na swój temat przed lustrem każdego ranka. Jeżeli nie czujesz się z tym komfortowo możesz spróbować nagrać siebie gdy mówisz afirmacje na dyktafon i słuchać ich w dowolnych momentach w ciągu dnia albo powtarzać je w głowie. Jeżeli natomiast jesteś bardziej wizualną osobą możesz spróbować zapisać afirmacje na kartce i stworzyć mapę myśli.

Magazyn Biogo - 6 prostych nawyków, które pomogą ci wzmocnić pewność siebie - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl

Zwróć uwagę na swoją mowę ciała

Ten nawyk może okazać się dość nieoczywisty. Jednak wiele badań potwierdza, że nasza mowa ciała nie tylko wpływa na to jak jesteśmy postrzegani przez innych, ale również jakie mamy zdanie na swój temat. Jeżeli masz tendencje do garbienia się, kulenia czy przyjmowania jakichkolwiek pozycji, które sprawiają, że się optycznie “zmniejszasz” – sprawia to, że będziesz się czuć automatycznie mniej pewnie. Dlatego zamiast tego staraj się przybierać otwartą pozycją ciała np.wyprostuj plecy, używaj otwartej gestykulacji dłońmi. Spróbuj z tym poeksperymentować, a rezultaty mogą cię pozytywnie zaskoczyć!

Ubieraj się świadomie

Nie chodzi nam o to, aby podążać za aktualnymi trendami czy inwestować ogromne pieniądze w swoją garderobę. Ważne jest to, aby dobierać swoje stroje w taki sposób, że czujemy się dobrze sami ze sobą i komfortowo. Dlatego warto posłuchać swojej intuicji podczas kupowania nowych ubrań i zadać sobie pytanie “Czy czuję się w tym pewnie?”.

Magazyn Biogo - Zrób dla siebie coś miłego - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - 6 prostych nawyków, które pomogą ci wzmocnić pewność siebie - zmieniajzbiogo.pl

Zrób dla siebie coś miłego

Pamiętaj, że jeżeli dbasz o samego siebie i traktujesz się dobrze – twoja pewność siebie stanie się automatycznie wyższa. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy. Dlatego postaraj się regularnie robić dla siebie coś miłego. Pozwól sobie na odpoczynek, wybacz sobie własne niedociągnięcia, zaparz swoją ulubioną herbatę, wybierz się na spacer, zabierz siebie do ulubionej kawiarni… Możliwości jest wiele!

Podziel się