Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl

5 nawyków dla spokoju ducha

Porady

W jaki sposób możemy zachować spokój wewnętrzny na co dzień? Dla wielu osób może być to trudne do osiągnięcia bez jasnych i klarownych wskazówek. Dlatego w tym artykule przedstawiamy 5 nawyków, które możesz wprowadzić do swojego życia od zaraz, aby zadbać o swój wewnętrzny spokój. Z ich pomocą chcemy wam wskazać jak można lepiej radzić sobie ze stresem i być bardziej spokojnym każdego dnia.

Nie bierz wszystkiego do siebie

Po pierwsze pamiętaj, że każdy z nas boryka się ze swoimi własnymi problemami  lub może mieć po prostu gorszy dzień. Dlatego gdy ktoś powie do ciebie coś opryskliwie lub zrobi coś niemiłego, nie bierz tego do siebie. To nie z tobą jest coś nie tak, lecz to osoba, która była dla ciebie niemiła ma problem np. z panowaniem nad własnymi emocjami. Takie podejście może być bardzo wyzwalające. Dlatego postaraj się kierować w takich sytuacjach empatią i próbą zrozumienia drugiej strony. Bardzo możliwe, że dzięki temu zamiast reagować ze złością czy frustracją, poczujesz ulgę.

Magazyn Biogo - 5 nawyków dla spokoju ducha - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Self care - zmieniajzbiogo.pl

Odpuść

Gdy nie masz nad czymś kontroli – po prostu odpuść. Nie warto tracić energię i czas na zamartwianiem się rzeczami, które mogą się wcale nie wydarzyć, a jeśli się wydarzą – to nie masz na to żadnego wpływu. To samo tyczy się kłócenia czy wchodzenia w polemikę z osobami, do których nie docierają logiczne argumenty i wiesz, że ta rozmowa do niczego cię nie zaprowadzi. Postaraj się unikać osób, w których towarzystwie nie czujesz się dobrze. Jednak, gdy musisz wejść w konfrontację z kimś takim – jak najszybciej przejdź do sedna, aby móc w miarę sprawnie zakończyć rozmowę.

Okaż sobie wdzięczność 

Doceniaj siebie i swoją pracę. Zwróć uwagę nawet na te małe zwycięstwa i nie przypisuj ich do kategorii “udało się” czy “poszczęściło się”, ale zauważ swój realny wkład i sprawczość. Zamiast skupiać się na tym co jest nie tak, że świat jest zły i niesprawiedliwy, a ludzie wokół ciebie mają lepiej niż ty – weź odpowiedzialność za swoje życie i świadomie skup się na tym co jest dobre w twoim życiu. Nawet jeśli w tym momencie nie znajdujesz się w miejscu, w którym byś chciała, myślenie że cały świat jest przeciwko tobie wcale ci nie pomaga – wręcz przeciwnie. Dlatego skup się na swoim życiu i zmień perspektywę na nieco bardziej pozytywną – od razu poczujesz się spokojniej!

Magazyn Biogo - 5 nawyków dla spokoju ducha - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Self care - zmieniajzbiogo.pl

Porzuć wielozadaniowość

Multitasking rozumiany jako większa efektywność to jeden wielki mit. Dzięki temu wcale nie jesteś w stanie zrobić więcej, lecz jesteś dużo bardziej zapracowana i zestresowana, co w efekcie może prowadzić do wypalenia. Zamiast robić wiele rzeczy naraz skup się na jednej i poświęć temu zadaniu całą swoją energię i uwagę. Bez dwóch zdań uporasz się z nim szybciej, a jakość twojej pracy będzie dużo lepsza. Jednak ten punkt nie odnosi się jedynie do pracy, ale również naszego czasu poza nią. Wtedy tym co przeszkadza nam na skupieniu się na każdej rzeczy z osobna, jest zazwyczaj nasz telefon. Przykładowo jednocześnie jemy śniadanie i scrollujemy instagrama. Staraj się robić rzeczy po kolei, a gdy zauważysz, że twój telefon ci w tym przeszkadza – odłóż go.

Wyjdź do ludzi

Ostatni punkt może wydawać się dość nieoczywisty. Wiadomo, że niezwykle ważne jest, aby przeznaczać czas tylko dla siebie, aby się wyciszyć i zadbać o własne potrzeby. Jednak, jeżeli gdy zbyt dużo spędzamy czasu sami ze sobą może mieć to negatywne skutki. Wtedy zaczynamy się izolować i brak interakcji powoduje, że gdy się z czymś borykamy nieustannie “mielimy” te problemy w swojej głowie nadając im coraz większych rozmiarów. Aby tego uniknąć, zadbaj o balans pomiędzy czasem dla samej siebie, a swoim życiem towarzyskim. Zamiast zbyt długo siedzieć w swojej głowie ze swoimi problemami, lepiej ci zrobi wygadanie się przyjaciółce. Dzięki temu wyjdziesz ze ”swojej bańki” i poznasz nieco inną perspektywę niż twoja własna. Czasami samo wypowiedzenie swoich myśli na głos pozwoli ci zmienić perspektywę i poczuć się lepiej.

Magazyn Biogo - Self care - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl

Ufff!

I jak się czujesz? Nieco… spokojniej? Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą ci w lepszym radzeniu sobie ze stresem każdego dnia i zmianie perspektywy na otaczający nasz świat. Daj nam znać na naszych mediach społecznościowych, który z tych nawyków chcesz wprowadzić do swojego życia jako pierwszy.

Podziel się