Badania pokazują, że recykling oferuje znacznie więcej korzyści dla środowiska niż inne sposoby zarządzania odpadami. Mimo tego, że w Polsce segregacja śmieci jest obowiązkowa, to jedynie 66% Polaków to robi, a tylko 53% badanych widzi w tym sens. Dlaczego warto zwracać uwagę na to gdzie wyrzucamy nasze odpady i jak może zyskać na tym nasza planeta? Czytaj dalej!
Plastikowe odpady są jednymi z największych winowajców, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie środowiska. To one trafiają do mórz i oceanów, zabijając rocznie wiele zwierząt. Rozkładają się setki lat, przez co liczba odpadów na wysypiskach i w środowisku naturalnym rośnie w zastraszającym tempie. Niestety świadomość na temat recyklingu nie rośnie równie szybko, co ilość śmieci. Chcąc nie chcąc, musimy jednak przyznać, że plastik jest jednym z lepszych wynalazków współczesnego człowieka. Dzięki niemu rozwinęła się medycyna, poprawiła higiena w szpitalach. Wszystko jest jednorazowe – przez co sterylne i bezpieczne. Elementy wyposażenia są też tańsze i łatwiej dostępne. Jednak nie tylko medycyna zawdzięcza mu wiele. Masa produktów spożywczych nie mogłaby być tak powszechnie dostępna, gdyby nie możliwość pakowania ich w szczelne i trwałe opakowania.
Taka zmiana niekoniecznie miałaby pozytywny wpływ na środowisko, bowiem nie ma łatwej odpowiedzi na to, jaki materiał ma na nie najmniejszy wpływ . Nie tylko plastik powoduje problemy, jeśli nie jest prawidłowo zutylizowany. Metal i szkło się nie rozkładają, więc jeżeli nie są poddane recyklingowi, również kończą na ogromnych wysypiskach lub w środowisku. Co więcej, każde tworzywo powstaje z czegoś, więc dochodzi kwestia eksploatacji zasobów naszej planety. Kolejną kwestią jest, że materiały takie jak metal czy szkło nie nadają się do wszystkiego – są cięższe, trudniejsze w transporcie. Zabezpieczenie ich lub mniejsza ilość produktu w jednej przesyłce również wpływa niekorzystnie na pozostawiany ślad węglowy.
Po rozważeniu wielu aspektów, recykling faktycznie wydaje się jedną z bardziej sensownych opcji. Pozwala bowiem utrzymać plastik w użyciu, ale z dala od środowiska. Wpływa on również pozytywnie na ilość zużywanej energii i wody, ponieważ wyprodukowanie nowego opakowania potrzebuje ich więcej, niż przerobienie już istniejącego. Dlatego trzeba coraz więcej o tym mówić, bo recykling ma sens! Niestety przez niskie zaufanie społeczne, wielu Polaków nie wierzy, że ich śmieci trafiają do przetworzenia, a popularne media też nie podnoszą zbyt często tego tematu.
Segregacja i recykling są bardzo istotne, ale jest jedna rzecz, o której również warto pamiętać – zmniejszenie konsumpcji. Jeżeli na produkt jest mniejszy popyt, to mniejsza będzie też podaż. Już od paru lat możemy obserwować rosnący trend ekologicznych butelek na wodę lub dzbanków filtrujących. Samo to ma wpływ na ilość kupowanych, a co za tym idzie, wyrzucanych butelek po wodzie mineralnej. Coraz więcej marek wprowadza również opcje zakupu produktów bez pudełka albo do opakowań przyniesionych przez klientów. Choć te przykłady są zaledwie kroplą w morzu plastiku wyrzucanego co roku do środowiska, to mają one znaczenie. Zmieniają myślenie wielu ludzi, a każda duża zmiana ma swój mały początek!
Statystyki dotyczące zanieczyszczenia mórz i oceanów przez plastik są zatrważające, dlatego konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań! Dzięki segregowaniu śmieci przyczyniamy się do oszczędzania surowców nieodnawialnych, redukcji energii wykorzystanej do produkcji i zmniejszenia ilości odpadów na wysypiskach i środowisku naturalnym. Nawet jeżeli system w stanie obecnym nie jest idealny, to w recyklingu jest przyszłość! Wiele firm opracowuje różne kreatywne sposoby na wykorzystanie odpadów, np. przerabiając jednorazowe reklamówki i zużyte baterie do produkcji powerbanków i głośników.
Podziel się
23 października,2020
Ponad 40% Polaków przyznaje się do kupowania nowych ubrań co najmniej raz w miesiącu. Co się dziwić – stosunek ich ceny do zarobków jest coraz niższy, a sklepy kuszą promocjami. To jednak przyczynia się do degradacji środowiska. Pod koniec ubiegłego roku fotografka i aktywistka Sylwia Pietryga rozpoczęła akcję na Facebooku „Nie kupię nowych ubrań przez cały 2020”, która zyskała sporą popularność. I chociaż połowa roku już za nami, to warto się zastanowić, jak nasze zakupowe decyzje wpływają na środowisko.
01 października,2020
29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia. Według badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez Federację Polskich Banków Żywności, Polacy rocznie marnują 235 kg jedzenia na osobę. Jest to zatrważająca ilość, która nie tylko uderza w nasze portfele, ale również negatywnie wpływa na środowisko. Jak w takim razie możemy z tym walczyć?