Magazyn Biogo - Czym są granice i dlaczego powinniśmy je stawiać? - zmieniajzbiogo.pl

Sztuka odmawiania – jak ustalać zdrowe granice

Porady

Wiele osób boryka się z uczuciem lęku na co dzień. Przybiera to formę zamartwiania się i tworzenia w głowie czarnych scenariuszy przyszłości. Jednak mimo tego, że lęk jest emocją doświadczaną przez każdego z nas, niewiele osób rozumie sposób jej działania i nie wie jak można efektywnie sobie z nią poradzić. Dlatego w tym artykule opowiemy o tym jak działa lęk i przedstawimy praktyczne techniki radzenia sobie z nim. Czytaj dalej!

Czym są granice i dlaczego powinniśmy je stawiać?

Zanim jednak przejdziemy do tego w jaki sposób należy stawiać granice, warto wyjaśnić samo pojęcie granic. W najprostszy sposób ujmując są to zasady, które ustalamy między sobą, a innymi odnośnie tego co będziemy lub nie będziemy tolerować. Wielu z nas nigdy nawet świadomie nie myślała o tym gdzie właściwie są nasze granice i dlatego często pozwalamy innym przekraczać je każdego dnia. Bierzemy na siebie zbyt wiele, obiecujemy rzeczy ponad nasze siły i staramy się zadowolić innych kosztem samych siebie. Niestety w całej tej sytuacji, to ty kończysz zmęczona i bez sił.

Magazyn Biogo - Sztuka odmawiania – jak ustalać zdrowe granice - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl

W czym tkwi problem?

Jednym z głównych powodów nie stawiania jasnych granic jest fakt, że zrzucamy siebie na drugi plan. W wielu kulturach wręcz gloryfikowane jest poświęcanie siebie dla dobra innych, usuwanie się w cień. W szczególności dotyczy to roli kobiet w bardziej konsweratywnych społeczeństwach. Wpływa to jednak bardzo negatywnie na zdrowie psychiczne i zadowolenia z życia. Gdy porzucamy samych siebie, aby zadowolić innych, zużywamy swoją energię do cna i ostatecznie nie jesteśmy w stanie pomóc ani sobie ani innym. Zatem jak możemy sobie z tym poradzić?

W jaki sposób stawiać granice?

Samoświadomość to podstawa

Podstawowym elementem stawiania granic jest samoświadomość. Trudno jest jasno wyznaczać limity, gdy nie znamy samych siebie. Dlatego najpierw musimy wejść w swoją głowę i sprawdzić jak się czujemy w różnych sytuacjach, aby dowiedzieć się co nam odpowiada a co nie. Spróbuj na co dzień się zadawać sobie pytania: “Co preferuję?” lub “Czego ja chcę/potrzebuję w danej sytuacji?”. Pomoże ci to dużo klarowniej spojrzeć na to, co ci w danych sytuacjach przeszkadza lub odpowiada. Pamiętaj, że jeżeli ty nie podejmiesz decyzji na temat tego z czym czujesz się w porządku, inni zdecydują za ciebie.

Magazyn Biogo - Sztuka odmawiania – jak ustalać zdrowe granice - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - W jaki sposób stawiać granice? - zmieniajzbiogo.pl

Komunikowanie swoich granic

Gdy już wiesz czego nie tolerujesz, kolejnym ważnym krokiem jest zakomunikowanie swoich uczuć. Jeżeli nigdy nie wyrazisz jasno, jakie są twoje granice, inni nie będą o nich wiedzieć, a co za tym idzie, respektować ich. Dlatego zakomunikuj jak się czujesz w szczery i bezpośredni sposób – nawet jeśli wydaje ci się to niekomfortowe i obawiasz się, że urazisz drugą osobę. Bardzo często tak bardzo obawiamy się, że zranimy innych, że ostatecznie ranimy siebie samych. To, że mówisz o swoich uczuciach w sposób bezpośredni wcale nie znaczy, że musisz być niemiła/y. Jeżeli wyrażasz się w szczery i uprzejmy sposób inni to zrozumieją i nie będą na ciebie źli, a jeżeli będą – to znaczy, że mają własne problemy, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Co prowadzi nas do kolejnego punktu…

Nie jesteś odpowiedzialna/y za emocje innych

Jeśli jesteś bardzo empatyczną osobą, często jesteś w stanie przewidzieć emocjonalne reakcje innych osób. Z tego powodu będziesz powstrzymywać się od wyrażania szczerych opinii, ze strachu przed negatywnymi emocjami drugiej strony. Choć to niełatwe, to trzeba pamiętać, że to, jak reaguje osoba, nie jest twoją odpowiedzialnością. Ona odpowiada za siebie, a ty za siebie. Dlatego stawiaj swoją potrzebę wyrażania na pierwszym miejscu i nie bierz na swoje barki odpowiedzialności za cudze, możliwe, że przesadzone, emocje.

Magazyn Biogo - Sztuka odmawiania – jak ustalać zdrowe granice - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl

Naucz się mówić “nie”

Na początku zrozum, że odmawianie nie jest niczym złym. To, że mówimy “nie” wcale nie znaczy, że jesteśmy niemili czy niekulturalni (co niestety jest dość popularnym skojarzeniem), ale świadczy o naszych wewnętrznych zasadach i asertywności. Dlatego naucz się mówić “nie”, gdy coś ci nie służy. Jest to umiejętność, którą należy stale ćwiczyć, a z czasem stanie się to dla nas bardziej naturalna i komfortowa. Spróbuj zacząć od małych rzeczy, aby oswoić się z odmawianiem. Naprawdę poczujesz się lżej na duchu, bo będziesz się zgadzać na to, czego naprawdę chcesz. Pamiętaj również, że nie masz obowiązku tłumaczenia się, dlaczego mówisz “nie”. Wystarczy jedynie krótkie i uprzejme: “Dziękuję za propozycję, ale niestety muszę odmówić” lub “Dziękuję za propozycję, ale niestety jestem niedostępna/y”.

Stawiaj siebie na pierwszym miejscu

I wreszcie jeden z kluczowych elementów, czyli zadbanie o samego siebie. Pamiętaj, że jesteś najważniejszą osobą w swoim życiu, dlatego postaw siebie na pierwszym miejscu. Jeżeli takie myślenie wydaje ci się obce, postaraj się małymi gestami powoli zmienić swoją perspektywę. Zaplanuj sobie aktywność i trzymaj się tego. Np. ustal z rodziną, że w sobotę wieczorem masz czas tylko dla siebie. Zaszywasz się wtedy z książką w wannie, a wszystkie pytania i potrzeby dzieci może rozwiązać partner, albo mogą poczekać. Nie pędząc na każde kolejne wezwanie i trzymając się założonego “czasu dla siebie”, małymi kroczkami zbudujesz pozycję w swojej własnej głowie, a również inni dostrzegą rysujące się powoli granice. I pamiętaj, że nie możesz wymagać od innych, że zrobią to za ciebie, ponieważ nikt nie jest w stanie zadbać o ciebie tak jak ty możesz to zrobić.

Magazyn Biogo - W jaki sposób stawiać granice? - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Sztuka odmawiania – jak ustalać zdrowe granice - zmieniajzbiogo.pl

Zdrowy proces budowania relacji i zaufania

Na początku stawianie granic może być dla ciebie niekomfortowe – zwłaszcza gdy nigdy tego nie robiliśmy. Inni mogą się wydawać zaskoczeni nową zmianą, ale ostatecznie uszanują twoje zdanie. Pamiętaj również, że nie dogodzisz wszystkim, ale stawiając granice poczujesz się dużo swobodniej i lżej na duchu. Większość osób jest wyrozumiałych, dlatego naucz się komunikować swoje potrzeby, zaczynając dialog i dochodząc wspólnie do kompromisu. Zaowocuje wzajemnym szacunkiem. Jest to dużo zdrowszy sposób na budowanie relacji niż poprzez domyślanie się, myślenie za innych czy używanie różnego rodzaju pasywno-agresywnych zachowań, na których ostatecznie nikt nie zyska.

Podziel się