Magazyn Biogo - Słodkich snów! - zmieniajzbiogo.pl

Jak zadbać o kręgosłup podczas snu?

Porady

Niewiele z nas zdaje sobie sprawię, że to w jaki sposób śpimy, wpływa na zdrowie naszego kręgosłupa. Okazuje się, że jeżeli leżymy w nieodpowiedniej pozycji lub warunkach może się to odbić na naszym zdrowiu, powodując bóle pleców czy karku. Jak zatem zadbać o swój kręgosłup podczas snu? Czytaj dalej!

Unikaj tych pozycji

Wiele osób preferuje podkładać ręce pod lędźwie czy pod głowę. Mimo tego, że początkowo jest nam wygodnie, powoduje zbytnie obciążenie splotu ramiennego oraz blokuje dopływ krwi do ramion, dłoni i palców. Przez to możemy się budzić z całkowicie zdrętwiałą ręką. Kolejną, dla niektórych niezwykle wygodną, pozycją jest spanie na brzuchu. Niestety nie wpływa ona dobrze na nasze zdrowie, ponieważ powoduje ucisk na narządy wewnętrzne, zwłaszcza na żołądek. Powoduje to niedotlenienie organizmu, co utrudnia jego regenerację.

Dodatkowo pozycja na brzuchu negatywnie wpływa na nasz kręgosłup szyjny, co może to skutkować bólem karku oraz górnej części pleców zaraz po przebudzeniu. Ponadto, badania pokazują, że śpiąc na brzuchu, obciążamy o wiele mocniej pozostałe partie kręgosłupa, co w dłuższej perspektywie, może prowadzić nawet do dyskopatii.

Magazyn Biogo - Słodkich snów! - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl

Zadbaj o odpowiednią pozycję ciała

Zdecydowanie zdrowszą pozycją jest spanie na boku. Najlepiej jak śpimy na lewym boku z dosyć wyprostowanymi nogami (leżąc na prawym boku możemy uciskać żołądek). Ta pozycja zapewnia dużo lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych i jest polecana zazwyczaj kobietom w ciąży, osobom, którym doskwierają bóle pleców lub szyi, a także osobom cierpiącym na bezdech senny i chrapanie. Inną pozycją która sprzyja naszemu zdrowiu, ale niewiele osób ją wybiera, jest pozycja na wznak. Ważne jest aby nasze ciało leżało płasko w lini prostej. W tej pozycji ciężar ciała rozkłada się równomiernie, a nasz kręgosłup zyskuje stabilne podparcie, co zapewnia nam najzdrowsze ułożenie ciała podczas snu. Taka pozycja nie tylko eliminuje bóle pleców, ale i bóle głowy zaraz po przebudzeniu. Nie jest ona natomiast wskazana dla osób, które borykają się bezdechem sennym czy chrapaniem.

Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz

Nie tylko nasza pozycja odgrywa dużą rolę w zdrowiu naszego kręgosłupa, ale również to na czym śpimy. Dlatego warto zainwestować w odpowiedni materac. Ważne jest, aby nie spać na zbyt miękkim ani zbyt twardym. Przyjmuje się, że materac, na którym leżymy powinien uginać się nie więcej niż  3-3,5 cm pod ciężarem naszego ciała. Dlatego to, jaką twardość wybierzemy zależy od naszej wagi i wzrostu. Osobom o niskiej wadze zaleca  się bardziej miękki materac, a tęższym i wysokim – twardsze.

Dobór dobrej poduszki to podstawa

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniej poduszki. Istotne jest, aby nie była ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Ważne aby podczas leżenia na boku czy na wznak zachować naturalną linię ciała i nie pozwolić na zgięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Jeśli chcemy zadbać o nasz kręgosłup podczas snu (zwłaszcza o  odcinek szyjny i piersiowy) warto zdecydować się na zakup poduszki ortopedycznej, która jest specjalnie wyprofilowana i wypełniona termoelastyczną pianką, dzięki czemu dopasowuje się do naszej głowy. Jest ona również idealnym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ zazwyczaj jest wzbogacona materiałami o właściwościach przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych.

Nie wyskakuj gwałtownie z łóżka

Patrzysz na zegarek a tam budzik nie zadzwonił? Pamiętaj, że zbyt nagłe wstawanie też nie jest korzystne dla naszego organizmu. Funduje mu spory szok z samego rana. Dlatego zadbajmy o to, aby po przebudzeniu pozostać chwilę w łóżku i się porozciągać. Pobudzi to nasze mięśnie dając im znak, że już pora stawić czoła wyzwaniom kolejnego dnia, a także odciąży kręgosłup.

Magazyn Biogo - Słodkich snów! - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Jak zadbać o kręgosłup podczas snu? - zmieniajzbiogo.pl

Słodkich snów!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już nigdy nie obudzicie się z bólem pleców czy szyi. Podzielcie się swoimi doświadczeniami na naszym Facebooku i Instagramie!

Podziel się