Magazyn Biogo - Wybierz odpowiednie nawyki - zmieniajzbiogo.pl

Formowanie nawyków – od czego warto zacząć

Porady

Często widzimy w sieci ludzi, którzy dzielą się dobrymi radami odnośnie nawyków, jakie warto wprowadzić do naszego życia. Wiele osób pochłania takie informacje bezrefleksyjnie, próbując replikować jeden do jednego dobre zwyczaje, które stosuje inna osoba, w nadziei na podobne rezultaty. Niestety każdy z nas jest inny, ma zupełnie inny styl życia oraz predyspozycje i przeszkody. To oznacza, że coś, co sprawdza się u jednej osoby, niekoniecznie sprawdzi się w naszym przypadku. Od czego zatem warto zacząć formowanie nawyków?

Zdefiniuj swoje wartości

Aby wykorzystać czas w dobry dla nas sposób, należy zacząć od zastanowienia się, co jest dla nas ważne – czyli zdefiniowania naszych wartości. Postaraj się wypisać 4 najważniejsze dla ciebie, w tym momencie, wartości takie jak np. zdrowie, rodzina, kariera czy kreatywność. Uporządkuj je zaczynając od najważniejszej. Pomoże ci to ustalić priorytety, zanim przejdziesz do następnego kroku. Jeżeli masz problem z definicją wartości, przygotowaliśmy kilka pytań pomocniczych, które pomogą Ci zdefiniować co jest dla Ciebie ważne.

Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Pomyśl o celu - zmieniajzbiogo.pl

Zastanów się…

Kiedy czułeś/aś się najszczęśliwszy/a i najbardziej swobodny/a?
Co przeszkadza Ci w Twojej codzienności?
Jakie aspekty życia wywołują Twoją frustrację?
Jak widzisz swoje życie za 5-10 lat?
Co sprawia Ci największą przyjemność?
Gdybyś nie musiał się przejmować pieniędzmi, gdzie byś był/a?
Co byś robił/a, gdybyś nie miał/a żadnych ograniczeń?
Jak lubisz spędzać czas?

Zaplanuj

Pora na sporządzenie planu i osadzenie go w czasie. Już wiemy, co cenimy sobie najbardziej, więc na tej podstawie ustalmy, co chcemy osiągnąć w najbliższym czasie. Zastanów się czy nie bierzesz na siebie za dużo i czy w przeszłości ten sam schemat działania nie sprawił, że plan nie wypalił. Zrób szczery rachunek sumienie. Pomoże ci to spojrzeć z perspektywy na plany i mierzyć siły na zamiary. Stawiając przed sobą konkretne działania, zadaj sobie pytanie “Dlaczego w ogóle to robię?”. Czas w życiu mamy ograniczony, a jeżeli nasza motywacja jest niedostatecznie silna, to całe przedsięwzięcie może spalić na panewce.

Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.plMagazyn Biogo - Formowanie nawyków - od czego warto zacząć - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Formowanie nawyków - od czego warto zacząć - zmieniajzbiogo.pl

Poświęć chwilę…

Oto kilka pytań pomocniczych, które dla Ciebie przygotowaliśmy:

Dlaczego wybrałem/am akurat ten cel?
Jak wyglądała moja sytuacja w kontekście tej konkretnej wartości rok temu?
Jak obecnie wygląda?
Jak chcę, żeby wyglądała za rok?

Wybierz odpowiednie nawyki

Teraz, gdy znamy nasze priorytety i wiemy, co chcemy osiągnąć przez rok, przechodzimy do ustalenia jakie nawyki nam umożliwią ich realizację. Na przykład jeżeli zdecydowałeś/aś, że kluczową wartością dla Ciebie na tę chwilę jest rodzina, nawykiem, który może z tego wynikać jest dzwonienie do każdego z twoich bliskich przynajmniej raz w tygodniu albo siadanie do kolacji wraz z domownikami. Na początku, zanim nawyk wejdzie w krew, dobrze pomóc sobie zewnętrznie. Włącz przypomnienie raz w tygodniu, które da znać, że czas zadzwonić do rodziny albo zadbaj, by twój terminarz był pusty w czasie, kiedy zwykle jadacie kolację. Pamiętaj, że pojedyncze zachowanie prawdopodobnie niewiele zmieni w twoim życiu, ale powtarzane regularnie przez dłuższy okres, doprowadzi do widocznych rezultatów.

Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl

Trening czyni mistrza

Nie jesteśmy w stanie pokonać góry jednym dużym krokiem, ale serią małych kroków powtarzanych odpowiednio długo. Jeśli nadal czujesz niedosyt w temacie formowania nawyków, za tydzień będzie czekał na ciebie kolejny artykuł, w którym odkryjemy kolejne ważne aspekty tej tematyki.

Podziel się