Magazyn Biogo - Poranny luksus - zmieniajzbiogo.pl

Jak być dla siebie milszym? – 10 sposobów, które warto praktykować na co dzień

Porady

Wiele się mówi o osiąganiu swoich celów, nie poddawaniu się czy ciągłym dążeniu do samorozwoju. Z każdej strony jesteśmy zalewani “motywującymi” komunikatami, które często nie sprawiają, że stajemy się bardziej zdeterminowani, a powodują, że czujemy się gorzej z sobą. Porównujemy się do “ludzi sukcesu” w social mediach, pytając “co jest ze mną nie tak?”. Naszą odpowiedzią jest “Nic! Wszystko jest ok.” Dlatego w tym artykule chcemy poruszyć temat, który często spychamy na drugi plan podczas pogoni za rozwojem, a jest nim po prostu bycie dla siebie miłym.

Poranny luksus

Zacznijmy od początku czyli od naszego poranka. Zamiast przeglądać media społecznościowe lub wrzucać się w wir pracy z samego rana, poświęć ten czas sobie. Świadomie zdecyduj, aby zrobić coś, co sprawia ci przyjemność. Niezależnie od tego, czym jest dla ciebie ta rzecz. Może to być filiżanka twojej ulubionej herbaty, krótki spacer, przyjemny prysznic, poranne rozciąganie lub podarowanie sobie dodatkowych 30 minut wylegiwania się w łóżku. Co kto woli! Ważne jest, aby nie sugerować się tym co powinnaś zrobić, co robią “wszyscy”, ale zrobić to co dla ciebie osobiście będzie porannym luksusem. Dlatego zrób dla siebie coś miłego i nastrój się pozytywnie na resztę dnia.

Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Slow life - zmieniajzbiogo.pl

Odłóż telefon

Postaraj się znaleźć takie momenty w ciągu dnia, kiedy odłożysz telefon i pozwolisz sobie na rozkoszowanie się ciszą i spokojem. Może się to wydawać w dzisiejszych czasach abstrakcyjne, ale nie niemożliwe! Pokusimy się nawet o stwierdzenie, że jest to konieczne dla zachowania wewnętrznej równowagi pielęgnowania naszego zdrowia psychicznego. Jeżeli jednak czujesz, że odłożenie telefonu jest dla ciebie zbyt dużym wyzwaniem, może warto się zastanowić czy nie przesadzasz z ilością czasu spędzoną przed ekranami. Polecamy wtedy przejrzeć nasz ostatni artykuł, gdzie poruszyliśmy temat cyfrowego detoksu.

Nie stawiaj sobie limitów

“Nie mogę tego zrobić.” – jak często powtarzacie sobie to w myślach, powstrzymując się od tego, do czego tak naprawdę was ciągnie. Po latach może się okazać, że żyjecie życiem, którego nigdy byście sobie nie wybrali. Dlatego bądźcie świadomi tego, czego na co dzień sobie odmawiacie. Zatrzymajcie się na chwilę, gdy po raz kolejny powiecie, że czegoś nie jesteście w stanie zrobić i zrewidujcie czy na pewno tak jest. Wystarczy, że codziennie wykonacie jedną małą czynność na przekór uporczywym myślom, a krok za krokiem zbliżycie się do życia, które naprawdę chcecie wieść. 

Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl

Nie trzymaj się surowo diety

Poprawne odżywianie i budowanie świadomych nawyków jest tym, do czego zawsze będziemy zachęcać. Z drugiej jednak strony wiemy, że każda zbyt restrykcyjna dieta bardziej zniechęca człowieka niż motywuje do trzymania się jej. Dlatego w dłuższej perspektywie, dla naszego samopoczucia będzie lepsze, gdy pozwolimy sobie na tzw. cheat day. Czyli dzień, w którym jemy te rzeczy, na które mamy po prostu ochotę – bez wyrzutów sumienia.

Pozwól sobie na chwilę oddechu

Każdego dnia w wirze swoich obowiązków i ciągłym pośpiechu omija nas wiele niezwykłych detali codzienności. Kwitnące kwiaty, delikatny podmuch wiatru, uśmiechnięty bobas czy piękny zachód słońca. Pozwól sobie zatrzymać się na chwilę i docenić te wszystkie małe rzeczy, które tworzą naszą codzienność i sprawiają, że nasze życie jest wyjątkowe.

Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Jak być dla siebie milszym? – 10 sposobów, które warto praktykować na co dzień - zmieniajzbiogo.pl

Mniejsza presja

Obecnie wielu z nas czuje dużą dozę niepewności, strachu czy niepokoju, które wynikają między innymi z sytuacji pandemicznej. Nie ignorujmy czynników zewnętrznych, które bez dwóch zdań wpływają na nasze samopoczucie i sposób pracy. Dlatego nie stawiajmy przed sobą wygórowanych oczekiwań, którym trudno jest nam obecnie sprostać. To był trudny rok dla nas wszystkich. Nawet jeżeli pandemia nie dotknęła was bezpośrednio, utratą pracy bądź chorobą, to psychicznie na pewno odcisnęła swoje piętno. Dlatego bądźcie dla siebie wyrozumiali.

Dbaj o nawodnienie

Regularne nawadnianie naszego organizmu to jedna z praktycznych rzeczy, o których pewnie często słyszymy. Niemniej jednak jest to niezwykle istotne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla naszego samopoczucia. Dzięki temu możemy uniknąć np. bólu głowy albo zaparć. Dlatego trzymajmy zawsze pod ręką szklankę wody albo wielorazową butelkę z filtrem. Dla tych, których motywuje rywalizacja z samym sobą, polecamy aplikacje, które monitorują ilość wypitych litrów wody. Uwierzcie nam, podziękujecie sobie za to!

Magazyn Biogo - Slow life - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl

Perfekcja jest przereklamowana

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy – stawianie wygórowanych celów wcale nam nie służy. Zrobienie czegoś do końca ma dużo większą wartość niż szlifowanie tego do perfekcji, ale w nieskończoność. Dlatego zamiast chorobliwie dążyć do ideału pamiętajmy, że czasami “wystarczająco dobrze” też jest ok! Jeśli jednak macie spory problem z perfekcjonizmem, polecamy zajrzeć do naszego artykułu o sposobach radzenia sobie z nim. Mamy nadzieję, że znajdziecie tam pomocne i praktyczne porady.

Ucz się na błędach

Ten punkt odnosi się do zmiany naszego sposobu myślenia o błędach, które w naszym społeczeństwie niosą ze sobą negatywną konotację. Jednak jeśli spojrzymy na to inaczej, niekoniecznie musi tak być! Wielu z nas ma sobie za złe gdy popełniamy błędy – czujemy się zawstydzeni, jest nam z tym źle i od razu uruchamia się nasz surowy wewnętrzny krytyk. Tymczasem błędy są doskonała mozliwością do nauki oraz dalszego rozwoju – jeżeli oczywiście pozwolimy sobie spojrzeć na nie z tej perspektywy.

Magazyn Biogo - Jak być dla siebie milszym? – 10 sposobów, które warto praktykować na co dzień - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - To wszystko! - zmieniajzbiogo.pl

Znajdź czas na to, co sprawia ci radość

I ostatni punkt, ale nie mniej ważny czyli znajdź czas na to, co sprawia ci radość. Często spychamy to na drugi plan lub wręcz czujemy się winni chcąc poświęcić czas na swoją pasję, hobby czy inne przyjemności. Zamiast tego, naszym priorytetem staje się praca lub inne obowiązki, które mają określonych cel, a w naszym mniemaniu mają większy sens. Jednakże to właśnie te momenty gdy robimy to co lubimy, później cenimy najbardziej i są naszymi najdroższymi wspomnieniami. Dlatego postawcie sobie za priorytet robienie tego, co sprawia wam przyjemność, dzięki temu nie tylko poczujesz się dużo bardziej usatysfakcjonowany z życia, ale również nie będziesz później żałować, że całe swoje życie było wypełnione jedynie pracą.

To wszystko!

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą wam choć trochę poprawić relację z samym sobą. Który punkt jest waszym ulubionym i co wy lubicie robić, aby sprawić sobie przyjemność? Dajcie nam znać na naszych mediach społecznościowych!

Magazyn Biogo - Self-care - zmieniajzbiogo.pl

Podziel się