Magazyn Biogo - Jak technologia może wspierać ekologiczny tryb życia  - zmieniajzbiogo.pl

Eko aplikacje – jak technologia wspiera ekologiczny tryb życia

Inspiracje

Technologia nas otacza czy tego chcemy czy nie. Spośród wszystkich urządzeń, najchętniej sięgamy po telefon i to w nim dzieje się duża część naszego życia. Mamy aplikacje do kontaktu ze znajomymi, takie, które planują nam aktywności, więc może też fajnie mieć jakąś, która wspiera… ekologię? Dzisiaj chcemy wam przedstawić parę aplikacji, które mogą pomóc kształtować wasze proekologiczne nawyki.

Ratowanie jedzania

Zacznijmy od przedstawienia dwóch aplikacji TooGoodToGo i Foodsi, które pomagają ograniczać marnowanie jedzenia generowane przez lokale gastronomiczne. Działają one w bardzo prosty i intuicyjny sposób. Aplikacje te łączą restauracje, w których pozostało niesprzedane jedzenie, z konsumentami, którzy mogą je kupić nawet o połowę taniej przez aplikację. Dzięki temu nie tylko pomagamy ratować żywność przed zmarnowaniem, ale również możemy na tym zaoszczędzić!

Magazyn Biogo - Eko aplikacje - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Jak technologia może wspierać ekologiczny tryb życia  - zmieniajzbiogo.pl

Ubrania z drugiej ręki

O tej aplikacji wspominaliśmy już przy okazji artykułu o fast fashion, ale nie zaszkodzi o niej przypomnieć! Jest nią Vinted – aplikacja, dzięki której możesz z łatwością kupować ubrania z drugiej ręki, a także dać drugie życie ubraniom, których już nie nosisz. Dzięki temu ograniczamy konsumpcję nowych ubrań i pomagamy cyrkulować tym, które już zostały wyprodukowane. Ale pamiętajmy – mimo tego, że kupowanie z drugiej ręki jest ekologiczne i jest sporą ulgą dla naszego portfela, róbmy to z głową i nie kupujmy impulsywnie ponad nasze potrzeby.

Ekotransport

Pewnie wiele z nas słyszało o BlaBlaCar, czyli aplikacji łączącej kierowców z potencjalnymi pasażerami, co pozwala wszystkim zaoszczędzić pieniądze. Dzięki temu ograniczamy również nasz ślad węglowy, a dodatkowo możemy poznać ciekawych ludzi! Warto też wziąć pod uwagę aplikacje takie jak Veturilo, Dott czy Panek, które pozwalają nam wypożyczać pojazdy do przemieszczania się po mieście. To świetna opcja dla okazjonalnych kierowców, którzy nie chcą kupować własnego samochodu. Pozwala nam to ograniczać zużycie zasobów, jednocześnie zachowując nasz komfort.

Oprócz tego większych miastach aplikacje Lime czy Bolt oferują wypożyczenie elektrycznych hulajnóg, które nie tylko pozwolą nam dostać się do celu w proekologiczny sposób, ale dają nam dodatkowo wiele frajdy!

Magazyn Biogo - Jak technologia może wspierać ekologiczny tryb życia  - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl

Recykling

Czy wy też czasami zastanawiacie się, do jakiego pojemnika powinna powędrować rzecz, którą właśnie trzymacie w ręce? Oczywiście w przypadku przedmiotów takich jak butelki plastikowe czy tekturowe pudełka, nie jest to skomplikowane lecz problem pojawia się przy bardziej nietypowych przedmiotach, które potrzebujemy wyrzucić. A przecież wciąż chcemy mieć pewność, że robimy to właściwie. Wtedy z pomocą przychodzą nam aplikacje takie jak SortujTo lub Gdzie wyrzucę. Działają one w bardzo prosty sposób. W aplikacji znajduje się wyszukiwarka, do której wpisujesz nazwę przedmiotu, który chcesz wyrzucić, a aplikacja podpowiada ci w jakim pojemniku do recyklingu należy go umieścić. Nic prostszego!

Eko… przeglądarka?

Dokładanie tak. Jest nią Ecosia. To przeglądarka internetowa, która działa na dokładnie takiej samej zasadzie jak najczęściej używany przez nas Google, lecz jej przewagą jest to, że fundusze zarobione na reklamach przeznacza ona na sadzenie drzew (dodatkowo dba nieco lepiej o naszą prywatność). My natomiast korzystając z Ecosii jesteśmy w stanie śledzić ile drzew zostało posadzonych dzięki naszym wyszukiwaniom, poprzez uroczy kalkulator widniejący w rogu ekranu (45 wyszukiwań = 1 posadzone drzewo). Nic tylko używać!

Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Jak technologia może wspierać ekologiczny tryb życia  - zmieniajzbiogo.pl

Do dzieła!

To wszystko od nas na ten tydzień! Mamy nadzieję, że dzięki nam poznałeś nowe sposoby, aby zrobić coś dobrego dla naszej planety każdego dnia! Podziel się z nami swoimi wrażeniami z użycia tych aplikacji na naszym Facebooku i Instagramie.

Podziel się