Magazyn Biogo - Co zrobić gdy nie możesz sie zabrać do działania? - zmieniajzbiogo.pl

Co zrobić gdy czujesz się przytłoczony?

Porady

Każdy z nas czasem czuje się przytłoczony. Patrzymy na naszą listę zadań do zrobienia, a ta zdaje się nie kończyć. I właśnie wtedy dopada nas lęk, brak chęci i motywacji do działania oraz trudności ze skupieniem uwagi. Oczywiście łatwo powiedzieć, że lepiej jest takim sytuacjom zapobiegać, rozplanowując sobie pracę we właściwy sposób. W rzeczywistości jednak, nie zawsze możemy mieć wszystko pod kontrolą. Dlatego przygotowaliśmy dla was kilka wskazówek, jak poradzić sobie z tym uczuciem i działać z lżejszą i spokojniejszą głową.

Magazyn Biogo - Zadbaj o siebie - zmieniajzbiogo.pl

Posprzątaj swoją przestrzeń

Gdy już zadbaliśmy o nasze ciało, pora rozejrzeć się wokół siebie. Jak wygląda twoja przestrzeń? Czy czujesz, że panuje wokół ciebie chaos i nieporządek? Mówi się, że czysty dom to czysty umysł i jest w tym wiele prawdy. Parę minut spędzonych na porządkowaniu miejsca pracy to nieduże poświęcenie, a zalet jest wiele. Odświeżając przestrzeń wokół, możliwe że odblokujesz nowe pokłady chęci do działania. Uważaj tylko, by szybkie ogarnięcie pokoju nie zamieniło się w generalne sprzątanie! Owszem, przestrzeń będzie czysta, a twój mózg dostanie porcję satysfakcji, jednak obowiązki, od których się oderwałeś, nadal będą nieskończone.

Wyeliminuj rozpraszacze

Porządek zrobiony, ale nadal czujesz się przytłoczony? Spróbuj odciąć się od rozpraszaczy. Powiadomienia na ekranie albo myśl, że akurat coś ciekawego się dzieje na Instagramie sprawiają, że tracisz uwagę albo odwlekasz w czasie obowiązki. Dlatego włącz tryb samolotowy albo wyłącz telefon. Jeżeli musisz być z kimś w kontakcie, zostaw włączone dźwięki, ale komórkę połóż poza zasięgiem ręki. Z mniejszym prawdopodobieństwem sięgniesz po nią, gdy nie trzeba.

Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Odłóż telefon - zmieniajzbiogo.pl

Przelej swoje myśli na kartkę

Kiedy już zadbaliśmy o ciało i przestrzeń pora na najważniejszy krok. Chwyć pustą kartkę i długopis i zapisz wszystko co ci chodzi po głowie – co musisz zrobić czy co cię martwi. Choćby te myśli miały być porozrzucane i niezwiązane ze sobą, warto to zrobić. Nie przejmuj się pełnymi zdaniami czy poprawnością ortograficzną, nie redaguj tekstu. Najważniejsze to, by wyrzucić cały chaos ze swojej głowy, przelać go na papier, aby mieć wszystko przed oczami. Wtedy może powód, który sprawia, że czujesz się źle, będzie lepiej widoczny i łatwiejszy do rozwiązania.

Ustal priorytety

Kiedy już zapisałeś wszystko co masz do zrobienia i co czujesz w związku z tym, na chwilę się zatrzymaj. Teraz czas na to, aby zmienić swoją perspektywę i ustalić priorytety. W tym mogą ci pomóc poniższe pytania:

– Czy to naprawdę musi być zrobione?

– Czy to naprawdę musi być zrobione dzisiaj?

– Czy to naprawdę musi być zrobione przeze mnie?

Pytania te mogą wydawać ci się banalne i podobne do siebie, ale pamiętajmy, że zwykle najprostsze rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Pomogą ci przede wszystkim uzyskać klarowność w tym, co tak naprawdę jest ważne i poukładać zadania w jakiejś kolejności albo oddelegować to, co może zostać zrobione przez innych.
Pamiętaj, że lepiej coś zrobić nieidealnie niż nie zacząć wcale w obawie przed rezultatem.

Magazyn Biogo - Co zrobić gdy nie czujesz motywacji do działania? - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Co zrobić nie możesz się skupić? - zmieniajzbiogo.pl

To wszystko!

Jak się czujesz? Czy skorzystałeś z naszych rad albo myślisz, że mogą Ci pomóc w przyszłości? Podziel się swoja opinią na naszym Facebooku i Instagramie.

Podziel się