Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl

Balkonowy ogródek na wiosnę!

Porady

Idzie wiosna, a więc to idealny moment, by posprzątać swój balkon i pomyśleć o jakimś sposobie na zagospodarowanie tej dodatkowej przestrzeni. Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby mieć miejsce, które nie tylko będzie przyjazne oku, ale również spełni jakąś funkcję… może ogrodu? Bo przecież kto z nas nie chciałby rano sięgnąć po własnego pomidora, zamiast kupować go w markecie albo warzywniaku? A ponieważ nie wszyscy mamy na tyle szczęścia, aby mieszkać w wolnostojących domach z ogrodami, to w dzisiejszym artykule dowiecie się jak założyć swój własny, miejski ogródek na balkonie!

Przekalkuluj swój czas

Zaczynając jakąkolwiek uprawę pamiętajmy, że będzie ona wymagać od nas poświęcenia określonej ilości czasu i energii. Dlatego już od samego początku warto się zastanowić ile “siebie” chcemy dać swojemu ogródkowi. Jeżeli wiemy, że czasu nie mamy zbyt wiele, warto zdecydować się na mało wymagające gatunki takie jak pomidor, zioła, fasolka szparagowa, cukinia czy ogórek. Pamiętajmy, aby również uzbroić się w cierpliwość!

Zanim sięgniemy po swojego dojrzałego i soczystego pomidora, przyjdzie nam trochę poczekać…

Magazyn Biogo - Balkonowy ogródek na wiosnę! - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl

Ustal budżet

Pamiętajmy również ustalić na początku swój budżet. Przygotuj się, że będzie trzeba kupić ziemię, donice i same roślinki. O ile nie chcesz wydać fortuny, nie radzimy kupować gotowych sadzonek. Zacznij od nasion. Marzec i kwiecień to idealny moment na wysiew, a już latem będziesz mógł się cieszyć zbiorami. Gwarantujemy, że wtedy docenisz je dużo bardziej, a i sam proces obserwowania wzrostu rośliny jest bardzo satysfakcjonujący! Przemyśl też ilość. Lepiej mieć mniej bogaty ogródek i zapał, aby rozwinąć go w kolejnym roku, niż posadzić wiele roślin i przestać dbać po paru tygodniach. Staraj się krok po kroku poszerzać swoją kolekcję. Kupując ziemię, pamiętaj by była dobrej jakości. Te najtańsze często nie są sterylne i mogą mieć w sobie szkodniki, które zepsują radość z domowej uprawy, zjadając i niszcząc każdy krzaczek.

Zaobserwuj warunki u siebie

Zanim rozpoczniesz uprawę, zaobserwuj jakie warunki panują na balkonie.Warto wziąć pod uwagę kluczowe czynniki jakimi są: światło słoneczne czy wiatr. Większość warzyw potrzebuje od 6 do 8 godzin słońca dziennie przez co idealnym balkonem do uprawy jest balkon południowy, który praktycznie przez cały dzień ma dostęp do światła słonecznego. Jeżeli nie należysz do grona szczęściarzy i masz balkon skierowany w inną stroną lub zacieniony przez inny budynek lub drzewa, wybierz warzywa, które mogą rosnąć w półcieniu takich jak np. sałaty, cebula na szczypiorek, roszponka, seler naciowy jarmuż czy szpinak.  Wiele roślin preferuje nasłonecznione stanowiska, jednak są też w stanie rosnąć w zacienionym miejscu. Będą po prostu rosły wolniej. Należą do nich np. fasolka szparagowa czy ogórki, a także poziomki i jagody.

Magazyn Biogo - Doniczkowa grupa wsparcia - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Doniczkowa grupa wsparcia - zmieniajzbiogo.pl

Nie martw się, jeżeli nie masz perfekcyjnych warunków. Domowy ogródek to przede wszystkim dobra zabawa i warto spróbować nawet jeśli okna wychodzą na wschód albo zachód. Warto pamiętać, że nasłonecznienie to nie wszystko. Uważaj na ekstremalne warunki. Często im wyżej mieszkasz tym silniejszy wiatr, który nie służy delikatnym, młodym roślinom. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zbudowanie drewnianej kratki lub drucianej siatki, które częściowo ochronią rośliny przed wiatrem (mogą też posłużyć do pięcia się np. winorośli). Jeżeli balkon posiada np. szklaną balustradę, możesz również postawić donice na lub blisko podłogi, aby zapewnić im lepszą ochronę.

Zaplanuj

Nikt nie lubi jeździć po parę razy do tego samego sklepu. Zanim wybierzesz się na zakupy, rozrysuj na kartce układ balkonu. Uwzględnij rzeczywiste parametry i rozplanuj, co ma gdzie stać. Obejrzyj w internecie dostępne donice w najbliższym sklepie, żebyś wiedziała czego się spodziewać lub po co od razu się kierować. Wystarczy mały szkic na papierze, by realistycznie ocenić jakie mamy możliwości we własnej przestrzeni. Pamiętaj też, by równo rozkładać ciężar. Nie planuj wszystkich większych donic po jednej stronie balkonu, ponieważ może się to odbić na jego konstrukcji.

Magazyn Biogo - Slow-life - zmieniajzbiogo.pl

Zdrowa gleba to klucz do sukcesu

Gleba jest złożona z wielu części m.in cząstek mineralnych, wody, materii organicznej, powietrza i mikroorganizmów. Aby wyhodować zdrowe rośliny należy utrzymać balans pomiędzy wcześniej wymienionymi elementami. Gleba musi być “dokarmiana”, aby zapewnić właściwe środowisko do uprawy warzyw czy owoców. Dlatego nie decyduj się na nawóz chemiczny, a zamiast tego postaw na wcześniej przygotowany przez ciebie organiczny kompost.

Doniczkowa grupa wsparcia

Zamiast starannie oddzielać od siebie różne gatunki owoców i warzyw spróbuj posadzić je…razem! Gdy posadzisz kilka różnych roślin w jednej donicy, nie tylko zaoszczędzisz sporo miejsca, ale sprawisz, że będą się one “wspierać” nawzajem! Dzięki temu wyrosną dużo zdrowsze i silniejsze oraz pomogą sobie nawzajem chronić się przed szkodnikami. Oczywiście nie przesadzajmy z ciasnotą! Ważne aby każda z roślin miała wystarczająco miejsca, by rozwinąć swój system korzeniowy. Przykładowym połączeniem może być zasadzeni wspólnie roślin gruntowych takich jak marchewki i rzodkiewki.

Magazyn Biogo - Balkonowy ogródek na wiosnę! - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Czas na kiełki - zmieniajzbiogo.pl

Gdy nie masz balkonu

Są również osoby, które mimo tego, że mieszkają w mieszkaniu nie posiadają balkonu. Nie martwcie się mamy dla was łatwą alternatywę – domowa plantacja kiełków!W przeciwieństwie do tradycyjnej uprawy warzyw do której używamy gleby, kiełki uprawiamy w szklanym słoju, pojemniku na żywność, specjalnej kiełkownicy, a nawet w kartonie po mleku! Z reguły wymagają one minimalnej przestrzeni i są niewymagające, a kryją w sobie masę wartości odżywczych. Co więcej, możemy je sadzić przez cały rok! Są zatem idealne dla uprawy wewnątrz mieszkania dla osób, które nie czują pewnie w uprawie roślin lub nie mają zbyt wiele czasu.

Czas na kiełki

Od czego zaczynamy? Najpierw namocz nasiona przez noc. Kolejnego dnia rozłóż je na wybrane wcześniej naczynie pokryte papierem toaletowym. Dla nasion większości gatunków, światło podczas kiełkowania jest czynnikiem obojętnym – rozwiną się nam zarówno w świetle jak i w ciemności. Dlatego nie musimy się martwić o odpowiednie warunki! Następnie podlewaj obficie 2-3 razy dziennie. Możesz je zebrać już od 3-7 dni po siewie i dodawać do potraw czy kanapek.

Magazyn Biogo - Do dzieła! - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Balkonowy ogródek na wiosnę! - zmieniajzbiogo.pl

Do dzieła!

To już wszystko od nas w tym temacie! W obecnej wiosennej atmosferze, nie pozostaje nic innego jak zabrać się do planowania własnego ogródka. Powodzenia! Mamy nadzieję, że za parę miesięcy wszyscy będziemy mogli się pochwalić swoimi plonami.

Podziel się