Planując nasz dzień, zazwyczaj bierzemy pod uwagę głównie rozpisanie naszych aktywności w czasie. Zwracamy uwagę na to, jak wiele punktów udało nam się odhaczyć z listy i na tej podstawie decydujemy czy nasz dzień był produktywny czy też nie. Niestety, przy takim podejściu ignorujemy bardzo ważny komponent jakim jest nasza energia, która naturalnie zmienia się w ciągu dnia i na którą ma wpływ wiele różnych czynników. Dzisiaj przedstawimy wam nowy wymiar produktywności. Czyli zamiast jak zarządzać swoim czasem, zrozumiemy jak zarządzać naszą energią?
Najważniejszą różnicą pomiędzy czasem a energią jest to, jaki mamy na nie wpływ. O ile czas płynie zawsze tak samo i w żaden sposób nie możemy go zmienić bądź zatrzymać, z energią jest inaczej. Jest ona odnawialna i zmienna, więc jeśli zrozumiemy jak działa, możemy rozplanować swoje zadania bardziej efektywnie.
Na początku aby wiedzieć jak zarządzać swoją energią, musimy ją poznać. W tym celu postaraj się dokumentować swój siłę do działania przez kolejne dni. Możesz zrobić to za pomocą prostego wykresu czasu do energii (przykład obok). Jeżeli nie odpowiada ci forma wizualna, postaraj się wypisać wszystkie aktywności, które wykonujesz w ciągu dnia i na koniec dnia oznacz każdą z nich symbolem “+” jeśli dodaje Ci energii, ”–” jeżeli pozbawia Cię energii lub “=” gdy jest neutralna.
Celem powyższego ćwiczenia jest zrozumienie, jak zmienia się nasza energia w ciągu dnia. Pamiętajmy, że spadki i wzrosty są zupełnie normalne i nie powinniśmy tego oceniać w żaden sposób. Często skupiając się na planowaniu godzinowym, podświadomie oczekujemy, że poziom naszej energii będzie stały przez cały dzień, co jest całkowicie nierealne. Zaakceptujmy naturę zmienności swojej energii w zależności od dnia, różnych ważnych wydarzeń czy nawet pory roku. Jest wiele czynników, które wpływają na jej niestałość. Kluczem jest ich rozpoznanie i dostosowanie do nich swoich działań. Dlatego spójrz na swoje wykresy i zastanów się czy widzisz pewną powtarzalność. Zastanów się dlaczego twoja linia wygląda akurat w taki sposób? Jakie aktywności sprawiają, że twoja energia drastycznie spada?
Kiedy już udało nam się zrozumieć, jak zazwyczaj wygląda rozkład energii w ciągu dnia, warto się zastanowić jakich wyborów dokonywać, aby jak najlepiej wykorzystać czas wysokiej aktywności. Może możemy rozplanować swój dzień inaczej? Może pewne zadania w pracy możesz wykonać jako pierwsze albo jesteś w stanie przenieść gotowanie obiadu na inną porę dnia? Ważne aby to był nasz świadomy wybór. Badania bowiem pokazują, że poczucie kontroli daje nam więcej pewności siebie, sprawia, że bardziej przykładamy się do zadań i szybciej przezwyciężyć przeciwności.
Gdy rozumiemy jakie aktywności powodują u nas spadek energii, warto zastanowić się jak możemy sprawić, żeby nasz “zjazd energetyczny” był mniejszy. Przykładowo jeżeli wiemy, że nasza energia drastycznie spada po zjedzeniu dużego obiadu, jedzmy dwie mniejsze porcje w odstępie 2 godzin albo wyjdźmy na 15-minutowy spacer po posiłku. Natomiast kiedy nasza energia spada po kilku godzinach pracy za biurkiem, zróbmy sobie przerwę na rozciąganie, krótką medytację albo spacer do sklepu pod blokiem. Cokolwiek, co pozwoli naszej głowie uciec od nużącej aktywności i pomoże odświeżyć umysł. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie w jakich sytuacjach pojawiają się nasze “zjazdy energetyczne” i nauczyć się zadbać o siebie w tych momentach.
Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Wam nie tylko zwiększyć swoją produktywność w ciągu dnia, ale również lepiej poznać siebie i nauczyć się dbać o swoje samopoczucie. I pamiętajcie! Czasami cały dzień bywa na minusie, a Wasza produktywność nie jest wyznacznikiem Waszej wartości. Starajmy się wykrzesać z siebie to, co najlepsze, ale nigdy na siłę.
Podziel się
26 lutego,2021
Często widzimy w sieci ludzi, którzy dzielą się dobrymi radami odnośnie nawyków, jakie warto wprowadzić do naszego życia. Wiele osób pochłania takie informacje bezrefleksyjnie, próbując replikować jeden do jednego dobre zwyczaje, które stosuje inna osoba, w nadziei na podobne rezultaty. Niestety każdy z nas jest inny, ma zupełnie inny styl życia oraz predyspozycje i przeszkody. To oznacza, że coś, co sprawdza się u jednej osoby, niekoniecznie sprawdzi się w naszym przypadku. Od czego zatem warto zacząć formowanie nawyków?
16 stycznia,2021
Wielu z nas oszczędzanie kojarzy z wielkimi wyrzeczeniami. Bez tego jednak, zdarza nam się żyć od wypłaty do wypłaty. Czy na pewno musi tak być? Dzisiaj chcemy wam pokazać, że nie trzeba liczyć każdego grosza żeby zaoszczędzić. Można inaczej! Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, chcąc przejąć kontrolę nad swoimi finansami.