Magazyn Biogo - życie w tempie slow - zmieniajzbiogo.pl

Trochę wolniej – życie w tempie slow

Inspiracje

We współczesnym świecie promowany jest ciągły rozwój. Media społecznościowe bombardują nas treściami, które zachęcają do spróbowania, przeczytania i obejrzenia nowych rzeczy. Produktywność i ilość odhaczonych zadań na liście stała się dla niektórych wyznacznikiem wartości człowieka. A jakby tak zwolnić?

Instytut Powolności

W latach 90tych z inicjatywy Geira Berthelsena powstał Światowy Instytut Powolności, który zaczął promować idee zupełnie przeciwne do zachodniej kultury, zachłyśniętej możliwościami tworzenia coraz to nowszych „fast” inicjatyw. Postulował, że należy zwolnić i spojrzeć na swoje życie z trochę innej perspektywy. Zrewidować co jest dla nas najważniejsze i co daje prawdziwą radość i satysfakcję. Dzięki niemu, miliony ludzi na świecie już od dwudziestu lat próbuje w sposób świadomy przystanąć w biegu i docenić małe rzeczy.

Magazyn Biogo - instytut powolności - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - slow life - zmieniajzbiogo.pl

Wszystko może być slow

Slow life można zaaplikować to praktycznie każdej dziedziny życia. Jedzenie, podróże, relaks, rodzicielstwo. Najważniejszym założeniem jest po prostu, by robić rzeczy świadomie. Zwrócić uwagę na mijane budynku w drodze do pracy, zauważyć co się ma na talerzu i jak smakuje każdy składnik osobno.  Bez większego pośpiechu, bez multitaskingu. Żyć tak, by kładąc się do łóżka, mieć czystą głowę. Bez huczących informacji, które cały dzień oglądałeś w telewizji i czytałeś w Internecie, które sprawią, że nie zaśniesz przez godzinę od położenia.

Magazyn Biogo - piękno ulotnych momentów - zmieniajzbiogo.pl

ZOBACZ FILM

Piękno ulotnych momentów

Nieważne czy ciepło porannego słońca spotykasz przed swoim domem na wsi, czy na balkonie wieżowca. Zawsze warto przystanąć w biegu, wziąć głęboki oddech i docenić to, co jest wokół. Nie potrzeba wiele, wystarczą małe rzeczy.

Slow life – ale ja nie mam czasu!

Wielu z nas myśli, że slow life jest dla ludzi bez obowiązków. Że jedynie osoba z dużą ilością niespożytkowanego czasu jest w stanie cieszyć się z jego praktykowania. Nie jest to jednak prawda! Zwolnić i włączyć świadomość można zawsze, pytanie tylko czy tego chcesz.

Magazyn Biogo - inspiracje jak zwolnić tempo życia - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - umiejętność odmawiania - zmieniajzbiogo.pl

1. Naucz się mówić „dość”

We współczesnym świecie czujemy presję bycia dobrym pracownikiem, uważnym rodzicem, otwartym przyjacielem. Do tego dom musi błyszczeć i od czasu do czasu należy dać znać znajomym w social mediach co u nas nowego. To dużo jak na jedną osobę, dlatego warto ustalić priorytety. Może da się zrezygnować w paru aktywności albo podzielić się pewnymi obowiązkami z partnerem lub dziećmi.

2. Korzystaj świadomie z wolnego czasu

Dobrym pomysłem mogą być też rzeczy nie do końca materialne. Znając zainteresowania osoby, dla której przygotowujemy prezent, jako upominek możemy podarować miło spędzony czas. Bilet do kina, na koncert albo voucher na masaż – opcji jest naprawdę wiele! Bo może nie da się tego postawić na półce albo na siebie założyć, ale wspomnienia i poświęcony czas często znaczą znacznie więcej.

Magazyn Biogo - świadome korzystanie z wolnego czasu - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - sposoby na bardziej slow życie - zmieniajzbiogo.pl

3. Bądź offline

Zrób eksperyment. Odinstaluj na tydzień wszystkie aplikacje mediów społecznościowych albo wprowadź rygor korzystania z nich jedynie o określonej porze. Możliwe, że zobaczysz, jak dużo czasu i uważności ucieka ci, gdy regularnie rzucasz okiem na telefon.

Warto spróbować

Slow life może nie być dla wszystkich. Są osoby, które w szybkim tempie czują się jak ryba w wodzie. Jeżeli jednak czujesz, że życie gdzieś ci umyka i czegoś brakuje – warto spróbować. Uważność i docenianie małych przyjemności jeszcze nikomu nie zaszkodziła. A kto wie, może odkryjesz w sobie dzięki temu nowe pokłady kreatywności, cierpliwości i radości.

Magazyn Biogo - małe przyjemności - zmieniajzbiogo.pl

Podziel się