Magazyn Biogo - Dlaczego warto posiadać zwierzęta domowe? - zmieniajzbiogo.pl

Dlaczego warto posiadać zwierzęta domowe?

Inspiracje

„Mamusiu, ja chcę pieska!” – ile z nas usłyszało ten tekst od swoich dzieci albo było po drugiej stronie, marudząc w dzieciństwie swoim rodzicom. Zwierzę to wielka odpowiedzialność i dobrze, gdyby wszyscy zdawali sobie z tego sprawę. Z drugiej strony, posiadanie futrzanego przyjaciela to również ogrom satysfakcji oraz miło spędzonych chwil. Warto więc przemyśleć wszelkie za i przeciw, rozważyć tryb życia i warunki, które mamy w domu. A jakie zalety niesie za sobą posiadanie zwierząt? Przeczytaj nasz artykuł, by się dowiedzieć.

Dla ducha

Badania pokazują, że kontakt ze zwierzętami znacznie wpływa na redukcje stresu. Wchodząc w interakcję z psem czy kotem, nasz mózg produkuje oksytocynę, która jest potocznie nazywana hormonem miłości. Wrodzony entuzjazm i pozytywne nastawienie psów, w każdym budzą pozytywne emocje, które są antidotum na napięte nerwy. Podczas spacerów, zabiegów pielęgnacyjnych czy codziennego życia obok siebie, budujemy pozytywną relację z czworonogiem, która dobrze wpływa na nasze zdrowie. Nie bez powodu istnieje dogoterapia czyli sesje terapeutyczne z psami. Pomagają one wielu osobom w szybszym dochodzeniu do zdrowia po urazach oraz pozytywnie oddziałują na osoby z niepełnosprawnościami.

Magazyn Biogo - Pozytywny wpływ zwierząt - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Życie w zgodzie z naturą - zmieniajzbiogo.pl

Dla ciała

Posiadając psa, mamy również szansę na poprawienie swojej kondycji. I nie chodzi tu o uprawianie sportów, a regularne spacery, bez których nasz przyjaciel nie może się obyć. Ponieważ psy potrzebują dziennie około 4 spacerów, w tym jednego godzinnego, to siłą rzeczy my również będziemy zażywać dużo ruchu. Badania pokazały, że właściciele czworonogów spacerują prawie dwa razy więcej niż ludzie bez zwierząt. Dzięki temu, psiarze mają większą szansę na osiągnięcie zalecanej dawki ruchu każdego dnia, która wynosi 10 000 kroków.

Dla dzieci

Wiele badań zostało poświęconych również wpływowi zwierząt domowych na dzieci. Badacze są zgodni, że maluchy, które od małego mają z nimi kontakt, są bardziej empatyczne i otwarte na innych ludzi. Wielu również uważa, że kontakt z sierścią pomaga budować odporność oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Zwierzę w domu uczy również dziecko odpowiedzialności i dbania o innych. Z wiekiem, to właśnie pielęgnacja czworonoga może stać się jego obowiązkiem, który pomoże w wyrobieniu dobrych nawyków.

Magazyn Biogo - Wychowywanie dziecka z psem - zmieniajzbiogo.pl
Magazyn Biogo - Dogoterapia - zmieniajzbiogo.pl

Dla starszych

Omówiliśmy już dzieci, osoby dorosłe – a jak jest z seniorami? Jeżeli przeszło ci przez myśl, że lepiej dla osób starszych, by nie przemęczały się opiekując się czworonogiem, to jesteś w błędzie. Udowodniono, że w jesieni życia, psy i koty są nieocenionymi towarzyszami. Szczególnie, gdy osoba przechodzi przez żałobę po stracie bliskiej osoby, zwierzak podnosi na duchu, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo popadnięcia w depresję lub inne zaburzenia psychiczne. Posiadanie psa wpływa również pozytywnie na socjalizację z innymi ludźmi. Wychodząc na spacery naturalnie nawiązujemy znajomości z innymi właścicielami, wymieniając się doświadczeniami i poradami dotyczącymi wychowania pupila, co urozmaica życie na emeryturze.

Przemyśl to dobrze

Przygarnięcie zwierzęcia nigdy nie może być pochopną decyzją i warto powtarzać to jak mantrę. Piesek to nie przytulanka ani modna ozdoba do domu – to żywa, czująca istota, której należą się godne warunki życia. Dlatego jeżeli nasze powody przekonały cię do zakupu czworonoga, to przemyśl to jeszcze dziesięć razy. Jeżeli jednak ta decyzja jest już z tobą od dłuższego czasu, to pozostaje nam tylko cieszyć ze wszystkich pozytywnych aspektów, których doświadczysz będąc właścicielem. Powodzenia!

biogo-magazyn-zmieniajzbiogo-dlaczego-warto-posiadac-zwierzeta-domowe-5

Podziel się